| SamsungElectronics a întrebat:

Bună dimineața!

Este adevărat că mai demult Ucraina a fost Rusia? Dacă treceai granița din România, erai în Rusia?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ucraina era in URSS, nu Rusia Propriu-zisă.
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe vremea aceea România nu exista.

| Wr3nch a răspuns:

Sef, Kiev era oras cand Moscova era sat prafuit. Orice a fost sub URSS a fost Rusia, inclusiv noi.

| Brizbriz a răspuns:

Https://youtu.be/UY9P0QSxlnI?t=667
in 1921 inainte ca Rusia sa devina URSS, apoi a fost parte din URSS

| Brizbriz a răspuns:

PS in foarte multe filme (serialul Castle de ex.) Kiev e asociat implicit cu Rusia, deci pana la razboiul asta, marea majoritate a lumii (mai ales prostii de americani) nu faceau distinctie intre Ucraina si Rusia

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Da, mai demult Ucraina ținea de Rusia.
Bine, nu chiar toată Ucraina de azi. Bucovina a fost parte din Imperiul Habsurgic de la 1774 până în 1918.
Crimeea a fost hanat tătar vasal al Imperiului Otoman până l-a cucerit Ecaterina cea Mare, prin secolul XVIII.
Prin secolul XVII o parte din Ucraina de azi ținea de Polonia (vezi răscoala lui Bogdan Hmelnițki).
Ucraina și-a declarat independența după Primul Război Mondial (până atunci ținea de Imperiul Rus). A fost ulterior cucerită de bolșevici. În 1921 s-a format Uniunea Sovietică, cu Ucraina câștigând statutul de Republică Socialistă Sovietică. A avut statutul ăsta 70 de ani, până s-a dizolvat URSS-ul.
În Evul Mediu capitala slavilor de răsărit era la Kiev (Rusia Kieviană). Până la invazia mongolă din secolul XII, Moscova era un orășel neînsemnat.