| WhiteLife a întrebat:

Buna dimineata. Imi puteti spune de ce daca o persoana este absolventa de medicina si apoi de farmacie, nu poate profesa si ca medic si farmacist in acelasi timp? Este pentru ca nu poate fi membru in colegiul medicilor si farmacistilor concomitent? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Andraaa2116 a răspuns:

Nu imi vine sa cred cum 99% din raspunsuri sunt pe langa subiect, e foarte clara intrebarea.

Cele doua sunt incompatibile dpdv moral, nefiind etic sa trimiti pacientul in urma unei consultatii ca medic doar la farmacia ta sau sa ii recomanzi doar medicamentele/suplimentele pe care stii ca le ai la farmacie.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de farmacie este una, cea de medicina generala alta.
Desi anatomia si chimia sunt studii comune, totusi sunt obiecte diferite si daca de la una iesi doctor, de la cealalta iesi doar farmacist.
un farmacist nu stie atat medicina cat stie un doctor si legal nu are dreptul sa consulte pacientii.
Pe de alta parte nici medicul nu are ce cauta in farmacie si nici prepara medicatie chimica.

| WhiteLife explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream la o persoana care a absolvit ambele facultati. Adica ar avea toate studiile necesare pentru a profesa, nu doar una dintre facultati. big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru WhiteLife):

Inca nu am intalnit pe cineva care sa vrea sa faca 2 faculatti de medicina, asa de dragul de a pierde 20 de ani prin facultati.

Facultatea de medicina dureaza 6 ani (curs de zi) si apoi 4 ani de rezidentiat, ca sa iasa medic.
Dupa 10 ani de invatat si muncit pe rupte crezi ca se mai apuca acela de facultatea de farmacie, asa in dorul lelii?

| Violleta2022 a răspuns:

Medicina si farmacia nu se pot face in acelasi timp, fiindca nu exista cursuri fara frecventa la nici una din ele, fiind niste facultati foarte serioase si foarte grele.

Nu compara ce vezi sau auzi de la unii care se lauda ca au terminat 2-3 facultati odata, prin corespodenta, ca cele de la drept, jurnalism si psihologie, unde poti lua examenele si fara sa te prezinti la ele, daca dai banul cui trebuie.

| WhiteLife explică (pentru Violleta2022):

Nu la asta mă refeream big grin sunt studenta la farmacie și am găsit articolul din lege care spune că aceste două profesii sunt incompatibile, și aș fi vrut o explicație (doar o curiozitate de-a mea). Am avut o colega de camera la medicina, știu foarte bine care este situația acolo. Mulțumesc pentru răspunsuri happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru WhiteLife):

Este socant de altfel, sa fii studenta la farmacie si sa nu fii capabila sa vezi/intelegi diferentele dintre medicina si farmacie, sau intelege de ce un farmacist nu poate profesa in locul unui medic...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Violleta2022):

Toate raspunsurile tale sunt corecte, dpdv realist
din pacate intrebarea nu era relativ la realist ci dpdv legal
legal DE CE nu se poate?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Pentru ca sunt 2 profesii total diferite!
Ca farmacist te specializezi in chimie si reactiile medicametelor si drogurilor in corpul uman. Poti lucra chiar in cercetarea si crearea de noi medicamente, pentru uz uman sau animal.
Pe cand medicina generala studiaza direct omul cu simptomele si bolile lui, observand reactia pacientilor, prescriind medicatie in functie de analize de sange sau hormonale, studiind psihologia de abordare si consult a unui bolnav fie el copil, tanar sau batran.
Medicina generala si cea specializata sunt ramuri care implica lucrul direct cu omul, investigarea bolilor lui si recomandarea de medicamente adecvate situatiei sau bolilor pe care le are pacientul.
Faracistul nu are aceste cunostinte, desii partial intelege anumite reactii chimice ale unor medicamente cand ajung in corpul uman, dar asta pentru ca sunt studii si carti care scriu despre asta, nu pentru ca ar fi avut contact direct cu pacientii.

Una peste alta, un inginer mecanic nu este tot una cu un inginer agricol, desii amandoi au facut o facultate de inginerie, doar ca unul a studiat fiarele, pe cand celelalt plantele.

Cam acelasi lucru se poate spune si despre farmacist si medic, unul studiaza medicamentele, celalat studiaza omul.
Unul primeste licenta de a profesa PE oamenii, celalalt de a confectiona sau elibera medicatie PENTRU oameni.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Unul primeste licenta de a profesa PE oamenii, celalalt de a confectiona sau elibera medicatie PENTRU oameni."
frumos, foarte frumos, sunt de acord

CARE E PARTEA **ILEGALA**?!?
de legea trebuie sa spuna ca nu are voie?
ca nu vad, CHIAR NU VAD!

mai mult, chiar nu vad nimic imoral si nici macar ne-etic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate pentrucă nu are timp și logistică pentru ambele deodată,
nu din motive de apartenență strictă la o anumită categorie profesională.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentruca atunci este ca zicala din fotbal: el centreaza, el da cu capul gol.
Mdicul si-ar trimite pacientii sa cumpere medicamente de la farmacia lui.
De altfel medicii care au cabinete particulare procedeaza cam asa: vii maine la cabinetul meu sa facem niste analize mai complete. Mi s-a intamplat mie: trebuia sa iau 3 injectii in enunchi, injetii care le face doar medicul. M-am dus la cabinetul de ortopedie al spitalului, mi-a dat prima injectie si medicul mi-a zis ca pentru a nu sta mult la rand (se astepta si doua ore) sa merg la cabinetul lui, unde am platit cate 60 de lei pentru fiecare injectie.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dpdv legal nu e nici o problema
dpdv practic, ar trebui sa fie doctor ziua si farmacist noaptea, iar ca doctor sa nu raspunda la urgente (fara doctor de familie, intr-un spital, etc... ceva de gen clinica privata)

| WhiteLife explică (pentru Zuzu1991):

Https://lege5.ro/......ge-95-2006

La Articolul 573 spune că este incompatibilitate între profesii, dar as vrea să știu de ce. big grin

| Zuzu1991 a răspuns (pentru WhiteLife):

Ah, nu credeam ca astia au pus lege dinasta, e ilogic, dar nu te contrazic, chiar acum si eu sunt curios, o sa urmaresc intrebarea