| simplegirl2 a întrebat:

Pentru cei care sunt cunoscători in medicina si farmacie(poate farmacist, asistent etc.): care sunt cele mai bune pastile antidepresive din zilele de azi? Care se vad efecte majore? Dați-mi niste nume de antidepresive care se găsesc la aproape orice farmacie! miltumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Ceea ce spui tu nu este depresie! Este surmenaj psihic si chiar trebuie sa dormi, sa bei lichide multe, sa mananci fructe proaspete, sport si rabdare. Tu esti propriul tai profesor, deci tu te inveti anumite lucruri si le respecti. Incearca sa iti faci un program de munca si odihna sau diverse lucruri care relaxeaza. Nu lua medicamente si alte prostii; esti tanara si te distrugi! Vrei sa ai o viata frumoasa? Fa-o asa cum o doresti insa nu cu tablete, picaturi si prostii! Numai bine!

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Esti prea tanara sa incepi sa iei astfel de pastile, chiar nu ai nevoie? Esti intr-o situatie chiar asa de disperata?

| Caro34 a răspuns:

Buna! Pt ce iti trebuie? Cine la va folosi? Numai bine!

| simplegirl2 explică (pentru Caro34):

Pt mine

| Caro34 a răspuns (pentru simplegirl2):

Cati ani ai? De la ce ai depresia? Detaliaza!

| simplegirl2 explică (pentru Caro34):

Am 17 ani....nu pot sa zic ca am depresie... uneori am niste stări inexplicabile :imi vine sa dorm toata ziua chiar daca nu sunt obosita, ma enervez repede din orice.Nu pot sa zic ca asa sunt toate zilele.Sunt zile cand ma trezesc binedispună si juntă gandesc la toate acestea si am o zi buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru simplegirl2):

Acele stari inexplicabile sunt generate de psihicul tau insuficient dezvoltat, nu ai depresie ci retard psihic. Sunt zile in care acesta iese la iveala, cand ai vrea sa nu ai obligatii, sa faci numai ce vrei tu si sa nu raspunzi pentru actele tale, dar fiindca nu e cu putinta te enervezi sau te refugiezi in somn intocmai ca un copil.
Tie iti trebuie disciplina si tratament psihiatric adecvat, numai asa vei inveta sa faci compromisuri, sa te subordonezi, sa stai la locul tau in societate. Si nu uita, insemni pentru ceilalti atat cat inseamna si ei pentru tine!

| Caro34 a răspuns (pentru simplegirl2):

Ceea ce spui tu nu este depresie! Este surmenaj psihic si chiar trebuie sa dormi, sa bei lichide multe, sa mananci fructe proaspete, sport si rabdare. Tu esti propriul tai profesor, deci tu te inveti anumite lucruri si le respecti. Incearca sa iti faci un program de munca si odihna sau diverse lucruri care relaxeaza. Nu lua medicamente si alte prostii; esti tanara si te distrugi! Vrei sa ai o viata frumoasa? Fa-o asa cum o doresti insa nu cu tablete, picaturi si prostii! Numai bine!

| m1dn1gh7 a răspuns:

Nu-s cunoscator nici in medicina nici in farmacie, insa dupa parerea mea, cele mai bune antidepresive sunt gandurile bune si pozitive care sa te insoteasca in fiecare clipa, iar alaturi de ele, dragoste, credinta si motivatie in tot ceea ce faci.

| simplegirl2 explică (pentru m1dn1gh7):

Multumesc...dar vreau niste medicamente mai mult pentru calmare cand am stări de nervozitate sau de anxietate... ceva fără prescriptie care sa le iau de la farmacie? daca stii

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru simplegirl2):

Anxietate, nervozitate, si eu le am. Inainte sa iei, asculta putin:
https://www.youtube.com/watch?v=QkDJLoRGKSo
https://www.youtube.com/watch?v=dDzlTlkEELw
https://www.youtube.com/watch?v=1D_Mw7oB0HE
Sincer sa-ti spun, mie mi s-au prescris si nu le-am luat, mai am momente de anxietate, dar cu o rugaciune dispar toate fricile care-mi induc starea aceea agitata, atacul de panica.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru simplegirl2):

Iti sugerez : la ceaiul verde sa adaugi cateva picaturi de Tinctura de Lavanda ( 5-10 picaturi, in functie de gustul tau ). este 100% natural, nu are reactii adverse si gasesti la orice farmacie sau la magazinele cu produse naturiste.
Multa sanatate si succes in toate iti doresc

| Porcusorul a răspuns:

Antidepresivele trebuie luate conform cu prescriptia medicului care pune diagnosticul in functie de simptome si boli asociate. Netratata cu medicamentele adecvate, depresia se poate agrava.