| Allxy a întrebat:

am lucrat 12 ani intr-un laborator de analize medicale (spital, am grad principal), intre timp am facut facultatea de asistenti medicali si acumlucrez ca asistent medical generalist.De ce nu mi se recunoaste gradul, de ce mi s-a spus ca 6 luni o sa am salariul minim pe economie, de ce pierd toate drepturile? multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot sa-mi dau seama de ce s-a intamplat asa, intrebarile adreseaza-le la functionarul de la resurse umane ori la conducerea spitalului. In orice caz consider incadrarea la salariul minim pe tara cu totul gresita, trebuiau sa te incadreze la nivelul functiei actuale. Fiind o noua functie nu se mai tine cont de incadrarea avuta la vechea functie. Incearca o rezolvare amiabila cu conducerea spitalului si daca nu rezolvi te poti adresa mai departe, organului in subordinea caruia se afla spitalul, Ministerului Sanatatii si, daca tot nu rezolvi nimic, instantei de judecata. Succes si numai bine!

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Fiindca ti s-a schimbat incadrarea in functie. Statul face orice numai sa nu plateasca mai mult. Oricum, asa cum te-a sfatuit Ioandelasal, du-te la resurse Umane in cadrul spitalului in care esti angajat si cere lamuriri. Bafta!