| SafirulDeHartie a întrebat:

Buna, din punct de vedere legal (doar guvern) ce taxe exista pentru un magazin online?

Stiu ca la inchiderea de an se percepe un procent din profit in functie de tara de activitate.

Mai este altceva ce se duce catre guvern?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce trebuie sa platesti depinde de forma juridica a societatii care are ca obiect de activitate vanzarea prin magazin online si daca plateste impozit pe venit sau impozit pe profitul brut.
In plus, daca firma are angajati (si trebuie sa aiba), va mai plati contributia asiguratorie pentru munca.
De la salariati va retine din salariul brut si va vira la bugetul de stat contributia de asigurari sociale, contributia de asigurari de sanatate si impozitul pe salariu.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se platesc taxe pe magazin online. Magazinul online functioneaza ca orice alta societate si platesti taxele si impozitele aferente profitului pe care il realizezi in functie de organizarea juridica. PFA, SRL etc