| anonim_4396 a întrebat:

Bună dragilor. Am drept de uzufruct pentru o locuință din care am moștenit 1/4.Toti moștenitorii suntem de acord sa o vindem, dar eu nu as vrea să pierd dreptul meu la uzufruct decât după ce-mi primesc partea de bani cuvenită. Știți careva, trebuie sa renunț la uzufruct ÎNAINTE DE VÂNZARE sau se poate printr-o declarație notariala să ma oblig, ca după vânarea locuinței renunț la uzufruct? Nu aș vrea sa renunț la el înainte de vânzare știți cum e, ce e sigur e sigur. Mulțumesc pentru răbdare și aștept răspuns doar de la cei care chiar se pricep. O zi frumoasă.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa renunti inainte de vanzare, vei renunta la dreptul de uzufruct chiar prin contractul de vanzare-cumparare.

| Coca57 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos!