| DeeaDeea94 a întrebat:

Bună dragilor. Am mare nevoie de voi, vă rog să răspundeți dacă știți.
În ultima vreme un cont de Facebook fals mă tot harțuiește și anume îmi strica imaginea lăsând comentarii la poze de genul "să îi las bărbatul în pace" deși eu nu vorbesc cu nimeni si nu am nici iubit, nicidecum nu as vorbi cu barbatul cuiva. Daca as merge la politie as rezolva ceva, mai exact as vrea sa descoper persoana care face acest lucru? Daca lucreaza cineva in politie de aici mă poate ajuta cu un răspuns? Vă mulțumesc frumos

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil să fie vorba despre o glumă proastă făcută de vreun amic de al tău sau de cineva care nu te suportă.
Nu poți merge la poliție doar pentru atâta lucru, cel mai indicat e să raportezi acel cont și în scurtă vreme va fi închis.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Il poti bloca si nu te mai poate vedea sau hartuii, in nici un fel.
Politia nu are cum sa te ajute, odata ce este un cont fals si nu are contro asupar unei corporatii americane ca sa dispuna investigatii de mii sute de mii de dolari.

Pune mana si blocheaza pe toti cei care nu-i cunsoti si care te hartuiesc ori fa-ti alt cont, ca asta nu te costa nimic si nici nu implici Politia pentru nimicuri.
iar pe viitor, nu mai accepta nici o cerere de prietenie noua pe FB, daca nu ai cunsocut personal acea persoana.
Trece-ti contul pe privat ca sa nu te mai vada toti golanii si sa nu-ti mai posteze comentarii urate.

Daca te pretinzi a fii o fata serioasa, care vrea un barbat serios si familist, atunci evita sa ai prieteni pe care nu-i cunsoti personal, pe FB si Instagram.

| XeNo1999 a răspuns:

Bună, atâta timp cât nu au picat amenințări / înjurături, nu are niciun rost sa te duci la poliție, plus faptul că nu prea știe polițiști noi să găsească persoana respectivă doar prin Facebook.

Sfatul meu este să îi dai un report la profilul de Facebook și block.