| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am o problema cu cineva pe Facebook.
Am lasat acum 2 zile un comentariu la o postare pe Facebook si un individ ma hartuieste pe Facebook, are un cont fals cu care face atacuri la persoana mea. Ce as putea face in privinta asta? Pot da in judecata pe cel care ma deranjeaza cu mesaje pe Facebook si ma tot eticheteaza in comentarii? Ca ma ataca prin acele comentarii si ma calomniaza. Daca s-ar putea sa il dau in judecata cum ar trebui sa procedez?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de continutul mesajelor.
Daca sunt amenintari, santaj ori hartuire poti face plangere penala pentru aceste infractiuni.
Daca sunt calomnii sau insulte atunci il poti da in judecata pe cale civila, daca izbutesti sa-l identifici.
In rest, asa cum au spus si alti utilizatori, il poti raporta la Facebook si sa soliciti stergerea conturilor.

| Simpatic a răspuns:

Se poate merge si la politie dar pana atunci fa ceea ce au zis ceilalti useri cu functia block si raportare, te asigur ca ii vor fi blocate conturile.

| Catrice a răspuns:

De block ai auzit?
Vezi sa nu se implice poliția in astfel de chestii laughing

| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, doar sa ii dai block si eventual sa faci o sesizare la cei de la Facebook ca sa il sanctioneze sau sa i se șteargă contul, pentru ca pe acel cont nu stii daca este in realitate chiar acea persoană.

| Hutzy95 a răspuns (pentru AlexElektro1987):

Si ce este de facut cand i-am dat block pe 2 conturi, iar el imi da mesaj de pe un al treilea cont?

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru Hutzy95):

Ti-am spus, faci o sesizare celor de la Facebook ca esti hărțuit/a de pe mai multe conturi de acelasi individ si ei o sa ii blocheze toate conturile respective pentru ca cel mai sigur sunt facute de pe acelasi IP. Daca nu, am impresia ca este o opțiune prin care Facebook poate bloca automat toate mesajele celor care nu sunt in lista ta de prieteni. Sau daca nu este aceasta optiune, ai putea sa il lasi sa iti trimita mesaje pana nu mai poate, tu nici macar nu le mai deschide ca sa vada ca nu te-ai mai uitat la ele si sigur te lasa in pace. Dar cauta pein setari acea optiune de a bloca automat mesajele ca stiu ca există.

| Hutzy95 a răspuns (pentru AlexElektro1987):

Pana la urma am scapat de acel individ, am fost ocupat cateva zile si am avut multa treaba si eu ii dadeam seen la mesaje, dar nu am apucat sa ii mai trimit mesaje sa ma lase in pace, dupa vreo 2 zile in care l-am tinut in seen nu a mai dat mesaje. Acum am observat ca eu daca l-am ignorat el nu a mai trimis mesaje deloc, de nici un fel

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru Hutzy95):

E bine ca ai scapat de el.

| aneliram a răspuns:

Blocheaza-l.