| alexandrubt13 a întrebat:

E normal ca la o scoala care are 11 elevi intr-o clasa si pentru a nu se uni cu alta clasa de la scoala de centru unde la fel sunt putini s-a facut o manevra s-a adus o eleva dar numai sa o inscrie la clasa aia care trebuia sa se desfiinteze pentru a fi 12 elevi si sa se mentina un post de invatator dar eleva frecventeaza in continuare la scoala unde a fost pana acum? Nu cumva e de coruptie si de facut niste cercetari si nu e prima data când se inscrie un elev de la comuna vecina numai cu numele dar el frecventaza la scoala de unde a venit. Cica si sunt sigur ca se face in multe locuri mai ales in mediul rural

Răspuns Câştigător
| gheorghe699 a răspuns:

Nu! nu este normal, dar este ilegal.o sesizare la inspectoratul judetean sau la parchet ..ar lamuri lucrurile, dar pentru cel ce a facut asa ceva devine caz penal.

| alexandrubt13 explică (pentru gheorghe699):

Exact cum spune cineva aici va rasp ca la inspectorat se stie de aceste manevre si chir le spune descurcati va

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Tu taci mulcom acolo căci mai bine-i cu câțiva elevi în clasă decât cu 23-30.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e normal, dar de exemplu ca profesor de religie ai nevoie de 14 elevi ca sa poti profesa. intr-un fel e de inteles de ce fac asta, oamenii raman fara job daca nu au elevi.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Inspectoratul știe lucrurile astea. Nu te agita degeaba.

| Zdog a răspuns:

Nu este normal, chestia asta trebuie raportata la inspectoratul judetean.

| alexandrubt13 explică (pentru Zdog):

Sunt mana in mana

| gheorghe699 a răspuns (pentru alexandrubt13):

Nu stiu, daca vreodata scapam, de mafia asta generalizata in toate institutiile statului.

| Zdog a răspuns (pentru alexandrubt13):

Atunci trebuie raportata mai departe...la parchet.

| alexandrubt13 explică (pentru Zdog):

Da dar sa va spun deci directorul de la scoala unde a venit elevul deci comuna invecinata e titular la noi si daca ar disparea o scoala din cele 2 ramase ma refer la 5-8 i ar disparea si la acest director catedrea care este la gimnaziu pe 2 scoli si apoi umbla dupa punctaje si alte manevre ca sa te poti muta la alta scoala ca titular asta nu e prima data a mai venit asa un elev dar a clasa a 8a ca a luat cartile as venit 2 zile la scoala la noi si pe urma a zis ca a abandonat dar de fapt s-a dus inapoi la scoala de unde a venit nu demult 5 ani in urma era acelasi director in comuna invecinata si tot asa sa nu se cupleze clasele a 8a de la 2 scoli dispareau iar catedre manevra in tota regula si sunt sigur ca asa se fac in multe scoli la tara se ajuta reciproc nu se stie cum se intoarce roata la o clasa

| alexandrubt13 explică (pentru Zdog):

Da va intreb tine de parchet ca asa la inpectorat se cam stie si toti sunt manjiti mai ales ca e si unitatea politica si la parchet unde la asta de judet sau parchetul general?

| Zdog a răspuns (pentru alexandrubt13):

Mai întâi la cel județean și apoi dacă nu se rezolva nimic la parchetul general.