| lizy12iul a întrebat:

eu mi-am făcut buletinul la 15 ani, întrebarea este, trebuie sa îl schimb la 18 sau la data expirării buletinului, 19?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai spune, ca ti-ai facut "buletinul", uitate-te ca scrie carte de identitate si pe ea, in dreapta jos, ai data expirarii si atunci trebuie preschimbata.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Ioandelasal):

Simt nevoia sa intervin.,, Buletin''' e un termen des folosit.Mie de exemplu imi cere copie dupa,, buletin '' cand merg la doctor sau cand fac tranzactii bancare.Cu toate ca am carte de indentintate.Cu toate ca e mai usor de pronuntat, oamenii ar trebui sa se obisnuiasa cu noul termen.

On topic; undeva scrie termenul expirari, deci te poti uita! Sau inreaba la politie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Chiar daca este des folosit nu inseamna ca este si corect.
Si il folosesc si cei care n-au vazut cum arata un buletin de identitate.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu 2 săptămâni de expirare depui actele pentru următoarea carte de identitate, nu mai există buletin.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

CI ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi schimbi CI cu cel mult 6 luni ÎNAINTE de a expira.

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi detalii la linkul :
http://infotipizate24ore.wordpress.com/......-necesare/

http://www.dlep-iasi.ro/......ni--1.html

Toate cele bune.

| PedoBarbie a răspuns:

La data când expiră. Apoi după 7 ani şi după din 10 în 10.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il schimbi intodeauna la data expirarii.

| Prezidentul a răspuns:

La data expirarii de pe buletin (4 ani diferenta parca)

| Andrei258 a răspuns:

La data expirarii scrisa pe buleti nuimai in cazuri exceptionale il puteti schimba inmainte de acea data sa fiu mai exact in caz de casatorie avet un termen de 30 de zile dela data incheierii casatoriei in acest termen se schimba o zi placuta

| george27 a răspuns:

La 19 ani il schimbihappyFunda?

| nustiumatematica a răspuns:

La 4 ani

| Gabci_Gaby_1996 a răspuns:

La data Expirarii

| Gabci_Gaby_1996 a răspuns:

La data expirarii happy