| LaElly11 a întrebat:

Eu sunt din Galați, însă în perioada alegerilor mă voi afla în București. Aș vrea să merg la vot, însă nu știu cum să procedez atâta timp cât nu am buletin de București. Mă poate îndrumă cineva, vă rog?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau nu poti vota in Bucuresti. La alegerile parlamentare circumscriptia electorala este judetul si poti vota doar in localitatea de domiciliu sau de resedinta (flotant).

| alina2k18 a răspuns:

Nu merge, doar daca ai flotant pe Bucuresti.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu poti vota in Bucuresti.

| Holiday a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De fapt poate vota la orice sectie de vot din Romania sau din strainatate.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

De fapt nu poti.
Poti vota doar in judetul unde ai domiciliu sau vizabde flotant.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Holiday):

Dupa legea din 2015, nu. Sau nu stiu eu ca s-a modificat legea?
UIte ce spune LEGEA nr. 208 din 20 iulie 2015 art. 84 (1) Alegătorii votează numai la secția de votare la care este arondată strada sau localitatea unde își au domiciliul ori reședința, conform prezentei legi. În cazul în care, în ziua votării, alegătorii se află în altă unitate administrativ-teritorială din cadrul aceleiași circumscripții electorale, aceștia pot vota la orice secție de votare din cadrul circumscripției electorale unde își au domiciliul sau reședința.
Circumscriptia, la alegerile paramentare, este judetul si mun. Bucuresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Votezi pe listele suplimentare.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform art. 84 din Legea nr. 208/2015 nu poti vota in alta localitate decat daca te aflii in circumscriptia electorala de domiciliu, deci intr-o localitate din judet, judetul fiind circumdcriptia electorala pentru alegerile parlamentare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Absurda lege. Dacă omul e plecat din oras in ziua aceea, atunci e ok să nu voteze?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

E corecta. Fiecare trebuie sa-si voteze alesii. Daca votezi in Bucuresti tu votezi viitorii alesi ai bucurestenilor. Pe langa asta, se pot face "invarteli": vin intr-un judet persoane din alt judet sa sprijine candidatii unui partid, care fara ei nu ar avea sanse. Asa cum au facut o minoritate in Brasov sau chiar in alta parte.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai se stie asta de 1-2 ani. Cred ca si radiourile si televiziunile mai tot aminteau din cand in cand in ultimii ani.
Mor cand vad acum lume cu 1-2 zile inainte ca nu stiu ca nu pot vota de oriunde. Asa cum ne pregatim noi de alegeri (o minima informare), asa va fi si parlamentul.
Sigur ca bine ar fi sa fie doar o singura circumscriptie. Ca un parlamentar nu merge acolo cu gandul la Suceava, Cluj, Tulcea. Dar nu a propus nimeni asta, ne conformam. Asa a fost si in 2016, asa este si acum, ce ne tot miram.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la Galati

| anonima188888 a răspuns:

Poti vota oriunde la parlamentare daca nu ma insel.