| Tortdeciocolata a întrebat:

Bună,îmi poate spune cineva dacă pot lua somaj după ce termin liceul pentru lunile dinaintea începerii facultății? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, daca reusesti la facultate nu poti lua indemnizatie de somaj.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Absolvenţii pot solicita acordarea indemnizaţiei de şomaj, dacă într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire, nu au reuşit să se încadreze în muncă şi:
-nu urmează o formă de învăţământ la data solicitării dreptului
-nu realizează venituri sau realizează din activităţi autorizate potrivit legii venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, respectiv 500 lei."--- vezi sursa:http://www.anofm.ro/node/3313

Cum nu poti sa stii daca vei fi sau nu admis/a la o facultate, du-te la AJOFM si inscrie-te in temenul legal de 60 de zile socotit DE LA DATA absolvirii ( nu a promovarii ex. de bac!)---- citeste cu atentie informatia din link :http://www.avocatnet.ro/......ltate.html

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dreptul să soliciţi/primeşti Ajutor de şomaj dacă urmezi cursurile unei facultăţi!

Acum, la finalizarea cursurilor liceale, în termen de 60 de zile, te poţi duce la A.J.O.F.M. şi să depui dosarul pentru a fi luat/ă în evidenţă!
Apoi, la alte 60 de zile, trebuie să depui dosarul pentru şomaj.
Iar şomajul se primeşte după alte 1-2 luni...

Deci, dacă vei fi admis/ă la facultate, NU mai ai dreptul să depui al 2-lea dosar şi NU vei primi şomaj deloc!
După ce vei absolvi facultatea vei putea solicita şomaj.

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-de-liceu/