| x2gk9r a întrebat:

Salut...
Am o intrebare...
Baietii de la varsta de 18 ani mai trebuie chemati sa faca armata in ROMANIA?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incă nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, la 18 ani se face doar recrutare, efectuarea stagiului miliar nu este obligatorie

| Drimmero a răspuns:

Stagiul militar in Romania nu mai este obligatoriu, doar cel voluntar dar ma indoiesc ca se inghesuie lumea sa se bage in armata, pe niciun ban nu merita sa iti sacrifici viata pentru jocuri politice.

| ReddY25 a răspuns:

Nu,s-a desfiintat serviciul militar obligatoriu încă de acum vreo 16 ani de pe vremea lui Băsescu

| StoicAnalysis a răspuns:

Momentan nu. Asteptam sa vedem ce o sa fie cu razboiul asta de langa noi.

| Drimmero a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Suntem sub umbrela NATO, au deja in prima linie un numar considerabil de soldati profesionisti si tehnica militara superioara oricui, chemarea civililor nu-si are rostul in contextul asta, desi Maciuca propusese ca armata sa redevina obligatorie, a plecat in suturi apoi de la guvernare.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Drimmero):

Putem sa fim sub orice umbrela, ipotetic vorbind, daca ar fi sa patim la fel ca ucrainienii, pe cine crezi ca ar trimite carne de tun? Pe profesionisti, sau pe civili invatati 1-2 luni cu arma?
Intr-un razboi e ca la sah, prima data trimiti pionii, nu piesele importante.

Oricum, stiu si eu ca sunt sanse mici sa avem un razboi, dar totusi ele sunt.

| Drimmero a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ai si tu dreptatea ta, orice scenariu e posibil, pana acum NATO n-a avut un conflict militar la scara mare ca sa vedem cum s-ar comporta, orice tara care e atacata va declansa automat legea martiala iar atunci sunt chemati civilii pentru a suplimenta numarul de soldati, e foarte posibil ca noi civilii sa fim in prima linie pe post de carne de tun, dupa ce ne mitraliaza atunci vor trimite arsenalul greu.
Sansele unui razboi mondial sunt reale dar in acelasi timp mici pentru ca nimeni nu vrea sa distruga planeta, vor da toti cu nucleare, nu s-ar mai duce lupte convenctionale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Te păcălește maică-ta ca să te angajezi imediat după liceu.

| pufulescu0o a răspuns:

Ehee mai flacau or sa te ia cu arcanul de pe ulita, exact ca pe vremea mea... :-D glumesc, nu mai este obligatoriu stagiul militar! Ideea in sine este cu doua taisuri, este idee buna pe timp de pace, si idee sinucigasa daca apare un conflict militar. Nimeni nu va lua arma in mana, fiecare din motivele personale, dar mai ales tinerii vor fugi de incorporare cu viteza luminii!