| anonim_4396 a întrebat:

In ce măsură m-ar putea ajuta poliția să recuperez o sumă de bani dată cu împrumut cuiva dacă pe lângă declaratie as atașa ca dovadă și câteva chitanțe?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu se implica in cauze civile.
Poti sa-l dai in judecata pe respectivul, sa obtii o hotarare judecatoreasca definitiva si apoi s-o pui in executare silita prin intermediul unui executor judecatoresc.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

In principiu nu tare rezolvi nimic decat acuzand persoana respectiva de inselaciune, care e o fapta penala. In rest poti sa-ti pierzi vremea, prin tribunale sau cu militienii. Militia exista ca sa ne amendeze, nu ca sa ajute pe cineva. Si stiu ce spun, crede-ma!

| Toi_Andrei_1999 a răspuns:

Pai daca ai semnatura lui si o chitanta te ajuta mult