Întrebare recomandată | RainboyDash a întrebat:

Acum 4 i-am dat imprumut cuiva 3000 euro. Si acum nu pot sa mai vorbesc cu el, am numarul lui dar imi inchide cand il sun, nu am nicio dovada scrisa ca i-am dat bani. Cum as putea sa ii fac reclamatie la politie si fara dovada, sau daca nu cum pot sa fac rost de o dovada?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai imprumutat banii nu poti face reclamatie la politie, nu este infractiune faptul ca nu ti-i restituie ci un litigiu civil. Pentru recuperare ar trebui sa-l dai in judecata, dupa ce ai incercat medierea.
Incearca sa-i trimiti o somatie prin intermediul unui executor judecatoresc, poate se sperie putin si-ti restituie banii.
Ce ma mira este ca ai imprumutat o suma destul de mare fara sa faceti un act de imprumut, macar sub semnatura privata. Ai macar cu ce dovedi imprumutul? Si 4 ce reprezinta, luni sau ani?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu poți pe cale amiabilă cu el, îmi pare rău dar îți iei adio de la ei!
Nu ai nicio posibilitate legală ca să-l acționezi în instanță pentru că nu ai cu ce și cu cine să probezi faptele care s-au petrecut și atenție s-a prescris termenul de trei ani în care puteai face ceva împotriva lui (dacă evenimentul a avut loc acum patru ai, așa cum am "înțeles" din postarea ta.
Resemnează-te!
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nici o sansa nu mai ai!
Am o prietena care a patit si ea asa ceva, dar cu o suma mult mai mare. A fost la politie si cand l-au chemat pe datornic acolo el a spus ca i-a dat banii inapoi demult!
Fara documente ...este cuvantul unuia contra cuvantului celuilalt. Trebuiesc dovezi. Daca ai ceva scris (SMS, mail) in care datornicul recunoaste datoria, mai sunt ceva sanse, dar mici, dar tot cu politia si proces.

evenso
| evenso a răspuns:

Nu rezolvi absolut nimic nici la politie daca NU AI dovada ca ai dat acel imprumut.
Daca te-ai intalnesti cu el si ai avea macar doi martori (credibili) in fata caruia el sa recunoasca ca iti datoreaza aceea suma atunci la un proces ar conta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai nici o dovada scrisa si legala, nu poti sa faci nimic, asa au patit si niste rude.
Eventual sa insisti la persoana pe care ai imprumutat-o.

| catablondu a răspuns:

Salut, e cam complicat daca nu ai nici dovezi nici martori. Ca sa dai de persoana respectiva ai putea incerca sa folosesti un alt numar de telefon. Inregistreaza eventual o convorbire, dar e destul de greu sa-ti mai recuperezi banii in asemenea situatii.

| etudor a răspuns:

Incearca sa-l intalnesti dar in buzunar la geaca, la piept, ascuns, sa ai pus un reportofon care sa fie pus in functie in acel moment cand incepi conversatia cu el.Il saluti frumos zambind, pronuntndu-i numele si apoi ii spui ca-ti trebuie banii pentru o internare a ta sau a mamei si ca daca nu poate sa ti-i dea pe toti 3000 sa-ti dea macar 1000 din ei si restul mai tarziu.Ii stepti raspunsul. Nu te duce-n casa lui ca nu stii ce reactie poate avea. Eventual sa mai fii cu cineva dar care sa stea la distanta, neobservabil pentru el. Intr.un local poti merge. Fii prudent.Ai grija sa pronunti suma datorata.

| Vetisan_Vasile_1991 a răspuns (pentru etudor):

Camera de flimat direct... fara nici dubiu, exista camera care se pun in brlog sau in pix-uri

| tofanlucian12 a răspuns:

Nu prea ai ce sa ii faci ca nu ai dovada. incerca sa dai la pace cu el sa il ast sau nu stiu. o cale de mijloc. bafta!

| anamariaiancu a răspuns:

Invata sa minti ca lumea!

| 12faly56 a răspuns:

Te-ai inprietenit cu cine nu trebuia si ai fost naiv.ia-ti adio de la bani, daca nu vrea sa ti dea asta e.

| StroMb a răspuns:

Politia e degeaba in situtatia asta, poti sa-i dai la pipota pana recunoaste, alta solutie nu exista laughing.

| Terente7 a răspuns:

Poti plati 2 bodyguarzi sa-l bage in masina la tine si sa bage frica in el putin... o sa recuperezi baniiwinking