| Anaa939839393 a întrebat:

In legatura cu alegerile de ieri (6.decembrie) pentru ce au fost, am inteles ca pentru camera deputatilor,dar nelămurirea mea este ca s-a schimbat tot parlamentul, adica ministrul educatiei, sanatatii....sau doar s-a schimbat camera deputaților?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"alegerile de ieri (6.decembrie) pentru ce au fost"

parlament (deputati și senatori)

| mihai69 a răspuns:

Alegerile de ieri au fost pentru alegerea componenților Senatului și ai Camerei derutaților.
Nu există nicio legătură (directă) între Guvern (miniștri) și Parlament (= Senat + Camera Deputaților).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul' rand tu nu stii ce e aia parlament. Ministrii sunt din guvern, nu din Parlament. Parlamentul are 2 camere: deputatii si senatorii. La aceste alegeri s-au schimbat toti, cum ar veni. In functie de procentul obtinut, partidul obtine un anumit numar de "scaune" care sunt ocupate de persoanele de pe lista lor in ordinea in care sunt. Adica daca partidul PNL are 150 de membrii pe lista pentru deputati si senatori, iar in functie de procentul obtinut au 100 de "scaune" primii 100 de la capul listei vor ocupa postul. De aia e o competitie pentru a fi cat mai sus pe lista. Desigur primii din lista fiecarui partid sunt capii, care vor intra in Parlament orișicum(daca obtin procentul minim). Daca ai sub 5% nu vei avea niciun post in Parlament. Am zis "cum ar veni" la partea cu se schimba toti, deoarece multi nu se vor schimba. Pana la urma partidele sunt acelasi si mulți dintre capii partidelor sunt cam aceeasi. Se schimba numarul de scaune pentru fiecare si partidele care intra. De ex. anul asta intra AUR si Pro-România ce nu erau inainte. sad Parlamentul se ocupa cu propunerea, discutarea si votarea legilor. Are un rol foarte important, poate chiar mai important decat Președintele... dar oamenii nu stiu si nu merg la vot. Care e miza? Pai de exemplu daca PSD obtine 60% ei sunt destul de multi incat orice lege ar propune o pot vota ei si se poate pune in aplicare. Deci isi fac jocurile lor si ceilalti nu mai conteaza. De aia trebuie sa votezi asa incat majoritatea sa fie a cuiva care ar promulga legi buni si sa nu se faca jocuri.

| wexceptional a răspuns:

Nu stie nimeni ce s-a votat daca ii intrebi habar n-au ei au votat niste nume rosu galben albastru steagul sau auriu nu stie nimeni sunt cazuti de pe planeta roboti zombie merg la vot ca asa au fost programati ii controleaza cineva cu joystick cum il controlez eu pe Cristiano Ronaldo pe Xbox in Fifa