| itemsuggest a întrebat:

In urma Covid-19 am inteles ca angajatorul te poate da in somaj tehnic. Ce pasi trebuie urmati? Ti se inchide contractul? Ce trebuie semnat? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe perioada somajului tehnic nu inceteaza contractul individual de munca, acesta doar se suspenda, urmand ca munca sa fie reluata in baza aceluiasi contract la incetarea somajului tehnic. Acum acesta este platit de catre stat si angajatorul trebuie sa faca demersurile pentru a obtine plata, salariatul nu trebuie sa faca nimic.

| itemsuggest explică (pentru Ioandelasal):

Inchiderea contractului presupune somaj normal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru itemsuggest):

Nu neaparat, doar atunci cand CIM este desfacut din initiativa angajatorului si fara ca salariatul sa fie vinovat.