| Andeeemon a întrebat:

In urma cu 1 an si ceva 2 soferi au facut accident, iar in urma accidentului a murit o persoana dintr o masina si o persoana din cealalta masina. Acum o sa fie expertiza, in ce consta expertiza? Cei 2 soferi o sa se intalneasca la locul accidentului? Soferii trebuie sa vina cu avocatii? Dureaza mult expertiza cand va avea loc? N am trecut niciodata prin asta, habar n am in ce consta expertiza. De aia intreb PS: eu nu sunt niciunul dintre soferi..cine stie detalii despre expertiza?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin expertiza se incearca stabilirea modului de producere a accidentului si, daca se poate, vinovatia fiecaruia dintre soferii implicati, mai ales in privinta nerespectarii regulilor de circulatie care au concurat la producerea accidentului.
La expertiza pot participa, daca vor, soferii si avocatii acestora.

| Andeeemon explică:

Vor participa toti cei care au fost in cele 2 masini la accident?

| Andeeemon explică:

Nu ma prea priecep cu astea. Dar cam am impresia ca se aranjeaza lucrurile. Tocmai dupa un an jumate are loc expertiza si la expertiza avocatul unuia dintre soferi nu va veni, cica este in vacanta. Pai pe bune? Cum e posibil un sofer sa vina cu avocatul si celalalt sa nu vina? Soferul nevinovat a iesit vinovat desi poate demonstra ca nu este vinovat sunt sigura ca tot el va iesi vinovat. In ziua de azi toate se rezolva cu relatiile si bani. Cel care a iesit vinovat este cercetat penal pentru vatamara corporala din culpa. In total erau 7 raniti si prea putine ambulante si au intarziat cam mult, unul dintre generatoare nu functiona. Din masina soferului care este cercetat a decedat o persoana. Probabil daca generatorul functiona si ambulanta nu intarzia acea persoana traia si acum. Sau mai era o sansa, daca mama acelei persoane nu semna ca vinde organele copilului ei victima mai traia, dar banii au fost mai importanti decat copilul ei. Si tot soferul este vinovat. Mi se pare cam ciudat ca avocatu soferului cercetat sa nu vina la expertiza.