| canazar94 a întrebat:

Salut toata lumea, cine a avut de-aface cu avocatii vreau sa-mi raspunda la o intrebare, il rog, eu am avut un accident acum cativa ani, nu s-a intamplat accidentul din vina mea dar problema e ca mie mi-a iesit alcool in sange ca fusesem la o nunta inainte si mi-a picat "bine". Mie avocatul mi-a zis prima oara ca onorariul e 2500 de lei, ok i-am dat banii tot normal, dupa ma suna ca trebuie sa-i mai dau 1800 de lei, i-am dat bani ok, asta doar ca a fost de cateva ori cu mine la sectie fara sa am proces sau ceva, dupa ce s-a facut expertiza bla bla si m-au gasit si pe mine vinovat normal imi zice ca trebuie sa-i mai dau 3000de lei ca nu stiu ce, eu stau sa muncesc de imi rup spatele si stau sa ii fac lui matu gros pe 2 vorbe, e normal asa ceva? Sau sunt jecmanit eu? Asta stie ca sunt in strainatate si cred ca de asta ma jupoaie, ma doare spatele de mor cand lucrez si mai vad ca-mi cere si asta de zici ca umbla mama cu aia de la raiffeisen si parca nu-mi vine bine, va rog sa raspunda cineva care stie, trebuia cand i-am dat banii sa-i zic sa-mi faca o foaie ceva cum ca e obligat sa se prezinte? Merge asa ceva? Deci am gresit nu zic ca nu, dar mi se pare prea de tot sa ma jecmaneasca un nesimtit asa de tare ca si eu tot lucrez pentru bani...
Chat conversation end
Type a message...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai fost inselat si jecmanit in ultimul hal. Trebuia sa inchei un contract cu respectivul, in care sa fie prevazut si onorariul. Spune-i ca daca nu te reprezinta cum trebuie si iti mai cere bani o sa-i faci reclamatie la baroul de avocati. Daca nu a incheiat contract poti sa-i spui si ca te gandesti sa-i faci un denunt penal pentru evaziune fiscala.

| Wr3nch a răspuns:

Trebuia sa faceti un contract de reprezentare unde sa scrie clar ce si cat costa. Ati proimit factura sau chitanta? Daca nu, se bazeaza ca va poate da cifre si spera sa platiti benevol.

| canazar94 explică (pentru Wr3nch):

Ai facut asa sau de unde stii? vreau sa stiu sigur

| Wr3nch a răspuns (pentru canazar94):

Nu am facut asa dar e chestie de baza cand mergi la avocat. Tocmai ca sa nu iti arunce cifre peste cifre. O matusa a patit la fel, mergea doar avocatul sa o reprezinte, cerea onorarii peste onorarii si a pierdut si procesul.
https://lege5.ro/......ica-statut

| Donsavas a răspuns:

Nu e normal. Trebuia să încheie un contract cu tine inainte in care el își asumă obligațiile iar tu stii ca ai de platit un anumit onorariu. Sunt multi avocați care înșeală. Înregistrează l prin telefon cu aplicația Call recorder, fa rost de martori. il poti da pe mâna politiei si chiar il poti da in judecata cu câstig de cauza pentru înșelăciune.