| anonim_4396 a întrebat:

Incep prin a va spune ceea ce mi se intampla si la final voi pune intrebarea. Eu am 18 ani si sunt impreuna cu un baiat de 4 ani. Parintii mei nu erau de acord cu relatia asta, asa ca le am ascuns o 3 ani si la 18 ani am plecat de acasa cu el. Am prins momentul cand ei erau plecati si l am chemat sa ma ajute cu bagajele. Eu i am deschis poarta si a intrat in curte la mine ca sa ia bagajele de pe fereastra. Acum parintii mei vor sa ma ia acasa si pentru ca am refuzat au inceput sa ma ameninte, sa spuna ca o sa ajunga si in tribunal daca este nevoie, vin la poarta prietenului meu si fac scandal. Il pot acuza si poate sa pateasca ceva ca a intrat el in curte la mine ( cu acordul meu)? Ar putea sa il acuze de altceva si sa pateasca ceva? Cand au spus ca o sa ajunga si in tribunal m-am gandit doar la momentul in care a intrat in curta la mine sa ma ajunge cu bagajele fiindca altceva nu a facut. Stiu ca nu ma pot lua cu forta fiind majora, dar exista totusi vreo portita prin care sa Faca cumva legal sa ma ia acasa?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

El nu a intrat ilegal/fraudulos in curte, deoarece tu l-ai chemat. El nu poate fi acuzat de nimic. Si nici tu. Iar daca parintii va deranjeaza puteti sa faceti plangere la politie ca sa nu mai treaca vreodata prin zonele frecventate de voi. Ciudati parinti; comunisti. Se cred stapani pe copii lor si pe alti oameni. Sa-si vada de viata lor si sa stea departe de oameni pana in clipa cand vor invata sa iubeasca.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tu ai avut deja 18 ani impliniti cand te-ai dus de acasa, n-au sanse.

Daca esti majora, singura modalitate de a te lua acasa ar putea fi sa obtina interdictie pentru tine (din lipsa de discernamant), ceea ce ar implica sa faca dovada (inclusiv medicala) ca tu nu esti in capacitati mintale sa poti avea grija de tine. Doar in acel caz -si daca obtine si titlul de "tutore" vor putea sa te ia fortat acasa.

De prietenul tau s-ar putea lega doar daca ar face dovada ca a facut corupere de minor, adica a avut impliniti 18 ani cand te ai culcat prima data cu el si tu n-ai fost inca 18 - ceea ce ma indoiesc, daca nu "v-au tinut lumanarea".

| minrest a răspuns:

Nu au cum. Iar ca a intrat in curte fara drept, in sine asta nu e ceva grav, nu exista nici prejudiciu, si aveai dreptul sa il primesti prin faptul ca era domiciliul tau legal. Sa te oblige sa stai la o adresa, fiind majora, asta e imposibil. Nu au ce sa va faca.

| Holiday a răspuns:

Cum ti s-a mai spus, daca tu nu esti de acors nu te pot lua acasa si nici obliga sa faci ce vor ei. Restu-s scenarii cu care vor sa va sperie. Daca mai vin la poarta prietenului tau si fac scandal poti chema tu politia sa-i potoleasca si eventual sa le spuna cu frumosul initial sa inceteze.
In astfel de cazuri ideal e sa nu te implici in discutii inutile si prelungite.

| NAT0 a răspuns:

"Eu am 18 ani" - major
"dar exista totusi vreo portita prin care sa Faca cumva legal sa ma ia acasa?" - nu.

| rrrp a răspuns:

Singurul lucru de care s ar putea lega, ma gandesc, ar fi in cazul in care el a fost major si tu minora pe o perioada mai lunga (nu stiu daca e cazul, dar daca este poate n ar trebui sa mai spui de cand sunteti prieteni tongue). asta ar fi putut fi rau pentru el, acum nu stiu cat de mult va lua in seama cineva chestia asta (pentru ca ai facut 18ani).

altfel, la fel cum zice toata lumea pe aici: stai linistita unde vrei tu...