| raulfeel a întrebat:

Intr-o seara eram intr-un parc si am vazut o banca care nu era montata si era abandonata. Deci nu era pentru stat jos. Eu am luat-o si am dus-o acasa. Cand am ajuns in fata casei m-au vazut niste politisti care m-au dus la sectie pentru declaratii ce si cum ii cu banca. Am dat declaratie exact ce am facut. Ca am gasit-o abandonata si am dus-o acasa pentru a o repara si a o returna. Acuma sunt doar la acest stadiu. Am dat declaratii si atat. AM inteles ca o sa fiu chemat de la departamentul judiciar pentru a da lamuriri si acolo. Si de acolo incolo nu stiu ce se va intampla. Va rog sa imi dati niste raspunsuri. Sunt eu pasibil sa fiu dat in judecata pentru furt si chiar sa primesc sentinta cu executare? Va multumesc.

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important pentru un raspuns corect, respectiv ce varsta ai.
Oricum, fapta ta constituie furt. In functie de varsta o sa decurga si dosarul penal, daca ai sub 14 ani nu raspunzi penal, iar pana la 16 ani doar daca se stabileste ca ai avut discernamant. Pentru minorii ce raspund penal limitele maxima si minima a pedepsei se reduc la jumatate si se poate aplica si o masura educativa. De asemenea, pentru toti, se poate face aplicarea art.18^1 Cod penal si se va aplica o amenda administrativa de la 100 lei la 1.000 lei. Eu inclin spre amenda, avand in vedere valoarea mica si restituirea bancii. Numai bine!

| raulfeel explică (pentru Ioandelasal):

| Ioandelasal a răspuns (pentru raulfeel):

Cred ca o sa se faca aplicarea art.18^1 Cod penal, asa cum am spus in primul raspuns si o sa primesti o amenda administrativa. In parc banca nu era abandonata, posibil sa fi fost lasata asa de cei care trebuiau s-o repare. Era abandonata doar daca era aruncata la gunoi.

| raulfeel explică (pentru Ioandelasal):

Si aceasta amenda mi-o va da judecatorul sau procurorul? ca eu nu inteleg. vreau sa stiu daca eu voi ajunge 100% la proces cu judecator sau nu? Mersi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru raulfeel):

Aplicarea art.18^1 si a amezii administrative o face procurorul. Daca acesta ar considera ca este nevoie de proces si ar trimite dosarul in instanta, aplicarea o poate face si judecatorul.

| Quicky a răspuns:

Cum a spus si @laurlaury Insusirea oricarui bun care nu iti apartine inseamna furt.

O banca costa in jur de 50-60RON sau poate mai mult depinde...
Ce te-a facut sa iei banca aia nenorocita?

Răspuns utilizator avertizat
| iKronstadt a răspuns:

Ti-ai insusit un bun aflat pe domeniul public. Hotule! laughing
Da-le banca si cere-ti iertare! Ca, daca se pune vreun plictisit cu legea pe tine... nu te vad binewinking

| panther2007 a răspuns:

In cazul de fata se sanctioneaza doar prin amenda, mai ales ca esti si la prima abatere.Dar te previn amenda o sa fie destul de mare pentru ca aici vorbim de bunuri publice. Poti sa iei o amenda de 1.500 de lei pentru fapta ta.Alta data fii mai precaut

Răspuns utilizator avertizat
| cacababa a răspuns:

Ce ti-a venit sa iei banca aia? trebuia sa o lasi acolo poate o repara altcineva. dar mai simplu era sa te duci acasa sa iei sculele si sa o repari in parc.

| zasha a răspuns:

Stii vorba "Facerea de bine f****e de mama"?!

| daculliber a răspuns (pentru zasha):

Vorba? Asta e teoremă!

| sfeklasfekla a răspuns:

Nu primesti sentinta cu executare la prima abatere in cel mai rau caz poti primii 2 ani cu suspendare si intre 6luni si un an cu incercare. Incercare adica daca faci vreo infractiune pe langa cat iti ei se mai adauga si aia doi ani da si aici se poate ataca treaba si poti sa iei iar cu suspendare..in fine sper ca ti-am fost de folos

| pwnstar a răspuns:

Amenda? se poate.dar se poate fi gasit si ca furt calificat ..nu ai niste martori nimic? du-te prin parc si afla cine a lasat-o asa..si poate o sa confirme ca nu era buna.happy

| raulfeel explică (pentru pwnstar):

Daca gasesc martori ca banca era abandonata si nu era in stare buna ma ajuta?

| pwnstar a răspuns:

Eu nu cred ca va fi amenda, pentru ca si pentru o bomboana pe care o furi din magazin poti plati penal..este furt calificat happy