| vallydboy a întrebat:

Buna la toti mi s-a intamplat un caz... groaznic cu cei de la romtelecom...sa va spun: eu am facut contract cu ei in 7-8-2011 contract pe 2 ani si trebuie sami expirea pe 8-8-2013 si sa vedeti si sa nu credeti prin august-septembrie primesc un telefon de la ei cu o anumita oferta daca vreau sa-mi maresc viteza si +100 min natioanale tot in acelasi tarif si prin ianuarie 2013. ma gandesc sa sun sa vad cand imi expire contractu si restante de plati ale facturi un operator imi spune ca mai am 30 lei restanta si contractu imi va expirea in 6-7-2014 apoi cand am auzit., domnule eu am incheiat contractu in 2011 si trebuie sami expire 2013 si mi-au zis ca pentru ca am activat oferta acea miau bagat un pe gat sa ma aiba ca client si mie nu mi-au dat explicati cu oferta adica santaj curat Si au zis ca nu mai pot face nimic trebuiau in 15 zile. sa renunt eu la ofertat dar mie nu mi s-a spus asa ceva. Va rog frumos ajutati-ma ce sa fac unde sai reclam sau cum sa procedez id mes al meu benqtx -dau fund

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal trebuiau sa-ti trimita conditiile ofertei in scris si sa semnezi un act aditional la contract.
Daca n-au facut asta poti sa-i reclami la protectia consumatorilor ori/si la ANRC.

| vallydboy explică (pentru Ioandelasal):

Pai si daca trimit la protectia consumatorului trmitit o scrisoare ceva?

| vallydboy explică (pentru Ioandelasal):

Ma poti ajuta cum pot sai contactez sau sa fac o cerrere? te rog eu frumos sunt intro situaitie delicat

| vallydboy explică (pentru Ioandelasal):

Ma poti ajuta cum pot sai contactez sau sa fac o cerrere? te rog eu frumos sunt intro situaitie delicat

| Ioandelasal a răspuns (pentru vallydboy):

La protectia consumatorilor trimiti o reclamatie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru vallydboy):

Cauta site-ul oficial al Comisariatului Judetean pentru Protectia Consumatorilor din judetul tau. Nu trebuie sa faci nici o cerere ci doar sa expui situatia exact cum a fost si ca tu n-ai dorit prelungirea contractului si nici n-ai stiut de aceasta, deoarece nu ti-au spus.
Totusi te sfatuiesc ca, inainte de a face reclamatia, sa incerci o rezolvare amiabila cu Romtelecom.

| fulgerul a răspuns:

Prietene! Valuri mari pt.nimic.Trimite-le un mail cu nemultumirile tale(salveaza-l totusi pe un stik).Eu asa am facut in 2011! Au venit anul trecut prin vara si si-au luat ligheanul.Telefonul este in cutie, ma doare la bascheti daca mai vin sau nu.Ce nu sti, este faptul ca daca o firma cu care ai contract, nu-si respecta clauzele contractuale, tu poti rezilia unilateral contractul.Anunta-i si instaleaza de la alta firma pe care o agreezi.Bafta!