| hellokityy a întrebat:

Buna! Lucrez intr-o companie in care turele se fac pe baza de planificare lunară. In acest moment sunt in concediu medical pana pe data de 15 Iulie, inclusiv. Ideea sta in felul următor: pe data de 16 Iulie, eu figurez in planificare ca fiind liberă, însă managerul m-a chemat la munca pe motiv ca dacă mi se termina concediul medical, a doua zi trebuie sa ma prezint la munca, apoi sa reiau turele și liberele normale. In cazul concediului medical nu se mai tine cont de planificare? Unde scrie ca este obligatorie întoarcerea la munca imediat a doua zi după concediu, dacă tu erai liber de drept? Nu găsesc nicăieri aceasta lege. Ma puteți ajuta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere expresa in acest caz dar se poate deduce din prevederile Codului muncii, republicat în 2011, citez:
"ART.111. Timpul de muncă reprezintă orice perioadă în care salariatul prestează munca, se află la dispoziţia angajatorului şi îndeplineşte sarcinile şi atribuţiile sale, conform prevederilor contractului individual de muncă, contractului colectiv de muncă aplicabil şi/sau ale legislaţiei în vigoare."
Asa fiind si daca nu mai esti in concediu medical sau concediu de odihna in contunuarea celui medical atunci trebuie sa te intorci la munca, mai ales ca angajatorul ti-a cerut asta expres.

| hellokityy explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc foarte mult!

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

In cazul concediului medical nu se mai tine cont de planificare?
Nu se mai ține cont.
Unde scrie ca este obligatorie întoarcerea la munca imediat a doua zi după concediu, dacă tu erai liber de drept?
Dreptul îl face patronul.
Nu găsesc nicăieri aceasta lege.
Nu o găsești nicăieri, fiindcă nu există sub formă scrisă.
Ma puteți ajuta? Nu.

| hellokityy explică (pentru sadrian46):

Dacă am pus o astfel de întrebare, a fost pentru ca nu știam răspunsul. Nu am mai fost in situația asta pana acum. Intr-o țara in care nu prea se tine cont de drepturile angajaților, iar angajatorii fac abuz de putere, mi se pare normal sa pun o astfel de întrebare. Nu ați vrut sa ma ajutați, ați vrut sa faceti pe desteptul. Dar fără sa va dați seama, mi-ați dat răspunsurile de care aveam nevoie. Mulțumesc!

| sadrian46 a răspuns (pentru hellokityy):

Eu sunt aici ca să ajut. Nu aveam nevoie să fac pe deșteptul, chiar nu. Știu că așa se întâmplă în RO în 99% din cazuri.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Prezentarea la munca se face in prima zi lucratoare de dupa concediul medical.

| dinaprilie a răspuns:

Buna, nu mai tine de lege odata ce con med si-a incetat efectul. "E de organizarea lor".