| վፀiፀፀ a întrebat:

Am si eu o problema destul de grava.
Am 4 medii neincheiate pe semestrul I, sunt clasa a11a motivul este ca am avut multe absente. Majoritatea absentelor au fost motivate pentru ca am avut scutire, am avut o problema mao speciala, nu are rost sa ma intind prea mult pe aici. Unele absente, chiar daca aveam scutire pe acele date, diriginta nu a vrut sa le motiveze. Problema este ca, exact cand am inceput sem II am facut pneumonie si am stat 1 saptamana in spital si una acasa iar acum nu stiu daca mi se mai pot incheia acele medii.
Intrebarea mea este: mai pot profesorii sa-mi incheie mediile in a3a saptamana? Daca nu, cum ar trebui sa procedez?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Situaţia şcolară se poate încheia în primele 4 săptămâni din semestrul 2!

"Art. 199. - Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective.
b) au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de Ministerul Educaţiei Naţionale;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
e) nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au
calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de
către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus.
Art. 200. - (1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2) Încheierea situatiei scolare a elevilor prevazuti la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluarii.
(3) Încheierea situatiei scolare a elevilor amânati pe semestrul al doilea, a celor declarati amânati pe
semestrul I si care nu si-au încheiat situatia scolara conform prevederilor
alin. (1) si (2) sau amânati anual se face într-o perioada stabilita de conducerea unitatii de învatamânt, înaintea sesiunii de corigente. Elevii amânati, care nu promoveaza la una sau doua discipline/module de studiu în sesiunea de examene de încheiere a situatiei scolare a elevilor amânati, se pot prezenta la sesiunea de examene
de corigente." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune.

| վፀiፀፀ explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult pentru raspuns! M-a mai linistit fiindca eram foarte speriata.

| bursuc001 a răspuns (pentru վፀiፀፀ):

Cu plăcere happy

O seară frumoasă.

| վፀiፀፀ explică (pentru bursuc001):

Mulțumesc, la fel și ție!

| bursuc001 a răspuns (pentru վፀiፀፀ):

Mulţumesc şi euwinking

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal incheierea situatiei se face in primele 2 saptamani ale sem.II. Daca ai absentat motivat se poate face si dupa aceea, vorbeste cu diriginta si profesorii de la materiile respective. Daca nu rezolvi asa te poti adresa directiunii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Clasa a XI-a nu-i obligatorie, dacă nu îți place să înveți, stai acasă.
Vorbește cu directorul liceului, roagă-l, convinge-l, însă nu știu dacă vei reuși. Trebuie să fie prea îngăduitor. Fiindcă atât el, cât și restul dascălilor, sunt scârbiți de absențele elevilor mediocri (uneori, nelimitate), care pășesc cu silă, pragul unei instituții, fără vreun interes. El stabilește dacă mai poți continua sau nu. Dacă există bunăvoință din partea profesorilor, sincer, se poate. Depinde cum vei încerca să îi convingi. Totul stă în puterea ta.

| վፀiፀፀ explică (pentru floresdemayo):

Daca as fii stat acasa si nu as fii vrut sa merg la scoala nu cred ca m-as mai fii stresat acum. Raspunsul tau mi se pare cam plin de rautate, scuze ca zic ^^

| mont a răspuns:

Vorbeste cu dirigintele, profesorii si chiar directorul. In caz ca nu se rezolva nimic o sa stai un an acasa din motive medicale si in toamna reincepi anul.

| HereToHelp a răspuns:

Ai vorbit cu profesorii respectivi sau cu dirigintele? Ei trebuie sa stie rezolvarea problemei. Daca recuperezi ce ai pierdut, se va rezolva sigur. Mergi si vorbeste cu ei si vezi ce spun tongue