| Dannnnii a întrebat:

Buna, ma intreb, daca o persona aflata in Anglia cu cetatenie dubla de 17 ani, isi poate face la 18 ani buletinul/pasaportul in Anglia la ambasada fara sa vina in Romania?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa obtina carte de identitate si/sau pasaport prin intermediul Ambasadei Romaniei.

| Dannnnii explică (pentru Ioandelasal):

Am citit acum putin timp pe Londra, mae, ro "Cartea de identitate se eliberează doar în România". Se poate face totusi la ambasada?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dannnnii):

Cred ca ai citit despre prima carte de identitate.
Conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 14.(1) Actul de identitate se eliberează de către serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţă a persoanei fizice, pe baza cererii acesteia sau a reprezentantului său legal.
(2) Cetăţenii români cu domiciliul în România aflaţi temporar în străinătate pot depune cerere pentru eliberarea actului de identitate:
a) la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din străinătate, în cazul în care, din motive obiective, nu se pot deplasa la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţă, cu excepţia cererii pentru eliberarea unei cărţi de identitate provizorii în condiţiile art. 20 alin. (1) lit. b)-d);
b) la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, prin împuternicit, pe bază de procură specială autentificată la misiunea diplomatică sau oficiul consular al României din ţara respectivă."
Pentru detalii poti telefona la serviciul de informatii de la Ambasada.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poate.
Sa faca o programare la Ambasada Romana din UK si sa intrebe consulul, cu ce documente sa se prezinte in ziua cand are programarea.
Am o situatie similara dar in Australia, am dubla cetatenie de 30 de ani si mi-am facut pasaport romanesc fara sa vin in tara, la consulatul din Sydney.

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Da poti