| Otaku007 a întrebat:

Buna ma numesc cristiana si am 10 ani si am si eu doua intrebari :
1. cum poate o persoana adulta un pasaport si o persoana minora cumpoate sa-si faca pasaport
2. am auzit ca trebuie sa iti fac cu 6 luni inainte pasaport de la intrare in Turcia. este adevarat?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Persoana majora face singura cererea de pasaport iar persoana minora trebuie sa fie insotita de un parinte la Serviciul de pasapoarte.
2.Nu este adevarat. Trebuie ca pasaportul sa mai fie valabil cel putin 6 luni de la intrare.
Conform HG nr.94/2006, cu modificările ulterioare, citez:
"ART.5.(1) Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple se depun personal de cãtre solicitanţi, însoţite de urmãtoarele documente:
a) cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, dupã caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original şi în fotocopie. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţitã de certificatul de naştere, în original şi în fotocopie;
b) dovada achitãrii taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului, precum şi, dupã caz, a tarifului suplimentar pentru eliberarea paşaportului simplu în regim de urgenţã prevãzut de lege, completate pe numele titularului, în original;
c) paşaportul anterior, dacã acesta existã.
ART.7.(1) Cererile care privesc eliberarea unui paşaport simplu pentru minorii care nu au împlinit vârsta de 14 ani se formuleazã de cãtre:
a) ambii pãrinţi;
b) pãrintele împuternicit de celãlalt pãrinte printr-o procurã specialã ori care are acordul scris al celuilalt pãrinte;
(2) Cererile formulate de persoanele prevãzute la alin. (1) se depun însoţite de urmãtoarele documente:
a) certificat de naştere al minorului, în original şi în fotocopie;
b) document(e) de identitate ale pãrinţilor sau al unuia dintre pãrinţi, al reprezentantului legal sau, dupã caz, al persoanei împuternicite, aflate în termen de valabilitate, în original şi în fotocopie;"