| taciii a întrebat:

Pot sa vin in tara cu buletinul sau imi trebuie pasaport, de cand cu musulmanii nu mai inteleg nimic! Sunt minora am 15 ani pot sa vin singura si fara procura,am auzit ca,cand te intorci in tara natala nu iti trebuie procura, e adevarat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Da, evident că NU vei avea probleme, stai liniştită happy

O zi frumoasă!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de unde vii. Ca sa vii inapoi in tara nu ai nevoie de nicio procura si daca esti in spatiul european este suficienta cartea de identitate

| taciii explică (pentru suntserios):

Vin din danemarca in Romania... si ca sa fac pasaport dureaza 6 luni si vreau sa vin cu unchiul meu cu masina nu cu avionul, deci imi trebuie pasaport?

| suntserios a răspuns (pentru taciii):

Circuli in UE, nu ai nevoie de pasaport

| taciii explică (pentru suntserios):

Da dar cica este o lege in care nu mai ai voie cu beletinul ci cu pasaportul la granita in suedia, Germania si norvegia trebuie, cica..si eu trec prin Germania, deci?

| suntserios a răspuns (pentru taciii):

Unde ai aflat tu de legea asta? eu stiu ca s au introdus niste controale temporare la granitele schengen, dar asta nu inseamna ca ai nevoie de pasaport.

pana la urma tu nu ai pasaport sau care e baiul?

| taciii explică (pentru suntserios):

Nu ca mi.a expirat :/ dar cand am venit aici am venit cu beletinul :3 si nu pot sa astept cateva luni ca sa mi.l fac straight face Mersiii... daca sunt din UE cred ca nu trebuie pasaport

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai cetăţenie română te poţi întoarce singur/ă în România - NU este necesară Declaraţia părinţilor ( NU "procura" ) decât la ieşirea din ţară!
Trebuie doar să ai C.I. sau Paşaport valabile.

Toate cele bune!

| taciii explică (pentru bursuc001):

La granita in geermania s-au pus niste controale, eu nu o sa am nici o treaba atata timp cat sunt cetatean europen, nu?

| taciii explică (pentru bursuc001):

Multumesc enorm happy

| bursuc001 a răspuns (pentru taciii):

Cu plăcerewinking

| bursuc001 a răspuns (pentru taciii):

Da, evident că NU vei avea probleme, stai liniştită happy

O zi frumoasă!