| hanny a întrebat:

Ma numesc Daniela si locuiesc in Spania cu residenta si drept de lucru, am apartament in propietate si domiciliu stabil in Spania, dar vreau sa ma mut definitiv in germania, sa imi caut de lucru si sa inchiriez un apartament cu familia.Va rog sa-mi spune-ti daca e posibil si ce formalitati trebuie sa fac.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hanny, cu permisul de munca pe care il ai ai doar drept de munca in spania, chiar daca esti comunitar.permisul de munca chiar daca este permanent nu este valabil si in germania.pentru a fi valabil in toata comunitatea europeana romania trebui sa semneze mai de mult cu spania o intelegere(convenio)pe care nu a semnat-o din lene si nesimtire.pentru acest lucru romania a luat cateva amenzi zdravene de la comunitatea dar tot nu a semnata contractul.asa ca, ai nevoie de o oferta de munca pentru a lucra in germania, adica sa o iei de la capat! dar poti suna la unul din consulatele romaniei sau ale germaniei in spania si sa intrebi, ei sunt cei mai in masura sa-ti raspunda.