| Pîrvu_Elena_1998 a întrebat:

Mai am cateva zile in care pot face rost de actele pentru bursa sociala de la facultate, dar nu sunt sigura daca ma incadrez. Criteriu principal am vazut ca este venitul: pe membru de familie lunar mai mic de 1450 lei. Stiti daca faptul ca familia mea are masina si bani in banca ma priveaza de bursa?
De asemenea, cat este bursa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina si banii in banca n-au legatura cu bursa de autor social. Se iau in considerare veniturile familiei pe ultimele 3 luni, respectiv iulie, august si septembrie, pentru bursa ce se acorda de la 1 octombrie.
Nu este un cuantum fix al bursei, singura prevedere fiind ca aceasta trebuie sa acopere cheltuielile de cazare la camin si masa la cantina.

| Pîrvu_Elena_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Daca am un frate mai mare care lucreaza( are 24 de ani), care are acelasi domiciliu cu noi, este inclus la calcularea veniturilor familiei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Pîrvu_Elena_1998):

Da, este inclus in familie, daca nu este casatorit si gospodareste separat, asa ca si veniturile lui se iau in calcul.