| andrei7000 a întrebat:

Buna,mi-am pierdut buletinul si certificatul ce trebuie sa fac? nu am nici un act doveditor.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea trebuie anuntata la SPCLEP de care apartii. Apoi te duci la Starea civila care ti-a eliberat CN si soliciti un duplicat si apoi la SPCLEP si soliciti o noua CI.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să declari pierderea acestor acte :)

Apoi, poţi solicita un DUPLICAT după Certificatul de naştere de la Starea civilă unde a fost înregistrată naşterea!

Vezi informaţii ( procedura şi actele necesare ) la linkul :
http://www.dlep-iasi.ro/......29--2.html

Apoi, mergi şi depui actele pentru CI...

Toate cele bune.

| oprescudorin11 a răspuns:

Declari la Politie, te duci la Primarie si-i dai datele de nastere si numele, cu datele de la politie ti se va elibera pe loc certificatul de nastere apoi si buletinul de la politie. Daca nu ai actele casei, iti va elibera ceva provizoriu pe un an. Acolo va fi problema de fapt. Daca ai acele acte, atunci merge 'uns' totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Trebuie sa mergi la politie si sa raportezi pierderea.Nu e o problema ca nu ai niciun act, dupa infatisare te gasesc ei in baza de date, poza ta de la buletinul pierdut figureaza acolo, ca si datele tale.Pentru ca atunci cand faci poze pentru buletin ei baga in arhiva. Deci au ei o copie a datelir de pe buletinul tau in arhiva. Bafta.

| andrei7000 explică (pentru anonim_4396):

Buna.problema este ca eu le-am pierdut de mult timp, si aveam buletin de acela vechi.

| njohn a răspuns:

Te duci la ziar si dai la obiecte diparute poate o fi gasit cineva

Răspuns utilizator avertizat
| andrei7000 explică:

Sunt din baia mare, dar nu mai stau acolo de 13 ani.actele le-am pierdut de mult timp cam 8 ani.si acum am nevoie urgentde ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei7000):

Chestia e ca tu ai pierdut de mult timp, in care trebuia sa declari pierderea. Eventual daca trebuia preschimbat buletinul. Deci daca buletinul acela care l-ai pierdut este expirat, o sa platesti ceva amenda. Eu am intarziat un an cu preschimbarea si ma taxat 100 de lei. Asta e, dai dar...scapi.