| anonim_4396 a întrebat:

Buna,o intrebare in legatura cu Somajul, recent am terminat facultatea (6 iulie) si ma gandeam sa bag somajul si intre timp sa ma inscriu si la master iar pana in pctombrie cand incepe masterul sa beneficiez de somaj..Se poate face acest lucru? care se priceve va rog sa ma sfatuiti si pe mine.
Cu stima
Daniel

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, din cauza conditiilor de acordare si procedurii ce trebuie urmata. Primul pas este sa mergi la AJOFM din judetul tau, pentru luarea in evidenta. De la data luarii in evidenta curge o perioada de 60 zile in care trebuie sa-ti cauti o slujba ori AJOFM sa-ti ofere una. Daca nu te-ai angajat in aceste 60 de zile si nu urmezi studii mai departe, trebuie sa mergi iarasi la AJOFM pentru inscrierea la somaj si vei primi o indemnizatie de somaj de 250 lei lunar, pana la angajare, dar nu mai mult de 6 luni. Daca urmezi studii, indiferent de nivelul lor, nu o sa primesti indemnizatie de somaj. Numai bine!

| Arthur a răspuns:

Roagă-l pe userul Ioandelasal să-ţi dea un sfat. El este cel mai în măsură.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cate stiu eu exista o perioada de 60-90 zile in care trebuie sa nu ti fi gasit de munca si abia apoi poti cere indemnizatie de somaj, dar probabil pana atunci vei fi deja student la master si nu ti se va mai accorda. mai bine de duci la munca in cele 2-3 luni decat sa traiesti pe banii celor care muncesc.