| anonim_4396 a întrebat:

Buna,o intrebare in legatura cu Somajul, recent am terminat facultatea (6 iulie) si ma gandeam sa bag somajul si intre timp sa ma inscriu si la master iar pana in octombrie cand incepe masterul sa beneficiez de somaj..Se poate face acest lucru? care se pricepe va rog sa ma sfatuiti si pe mine.

Cu stima

Daniel

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, din cauza conditiilor de acordare si procedurii ce trebuie urmata. Primul pas este sa mergi la AJOFM din judetul tau, pentru luarea in evidenta. De la data luarii in evidenta curge o perioada de 60 zile in care trebuie sa-ti cauti o slujba ori AJOFM sa-ti ofere una. Daca nu te-ai angajat in aceste 60 de zile si nu urmezi studii mai departe, trebuie sa mergi iarasi la AJOFM pentru inscrierea la somaj si vei primi o indemnizatie de somaj de 250 lei lunar, pana la angajare, dar nu mai mult de 6 luni. Daca urmezi studii, indiferent de nivelul lor, nu o sa primesti indemnizatie de somaj. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Somaj in nici un caz nu poti primi pentru ca trebuie sa fii luat in evidenta AJOFM din judetul tau.In cel mai fericit caz, poate reusesti sa obtii acel ajutor de 250 lei.Numai bine.