| LoL a întrebat:

O persoana este in clasa a 10-a seral.Momental nu este in Romania si de la inceputul anului nicio zi nu a fost. Ea momentan e in Spania cu fetita ei care are tratament. Ea a trimis niste acte care dovedesc ca ea trebuie sa stea in Spania.Este vreo lege care sa o ajute sa-si incheie macar situatia pe semestrul 1?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca are acte care dovedesc ca nu poate merge la scoala, nu va fi exmatriculata, dar va repeta anul, bineinteles. Motivarea absentelor nu duce la stergerea lor, ci la lipsa masurilor disciplinare. Nu poate sa i se incheie situatia scolara fara sa fi invatat nimic, nu asta este scopul. Ideea este sa se amane scoala pana va putea fi in Romania si va putea participa la cursuri, sa deprinda cunostintele necesare pentru a trece anul.

| MoneyMoney a răspuns:

Păi cum să-şi încheie situaţia pe sem. 1 dacă "anul ăsta" NU a fost la şcoală nicio zi!?!? Sem 1 se termină în februarie. Eu zic că cel mai bine ar fi să vorbeacă despre situaţia ei cu dirigintele clasei e persoana cea mai în măsură s-o ajute! NU există vreo lege care-i conferă dreptul să fie la tratament în Spania şi să absolve o şcoală în România! Actele medicale NU o pot ajuta decât cel mult să amâne anul şcolar pe motive medicale!