| Tringlo a întrebat:

O sa ma transfer la un liceu din alt oras, insa directorul de la actualul meu liceu nu vrea sa imi dea transferul. Am scris in cerere ca imi schimb domiciliul, tocmai ca sa imi aprobe, dar acum spune ca vrea copie dupa actele noii locuinte, ca sa dovedesc ca ma mut cu adevarat.
Ideea este ca, parintii mei se muta la tara, iar eu o sa stau la o matusa din orasul noului liceu, deci nu pot duce act dupa locuinta sau ceva. Ce fel de act trebuie sa fac ca sa dovedeasca ca o sa stau la matusa mea? Si ce ma sfatuiti sa fac ca sa imi dea transferul? Multumesc, asctept un raspuns urgent.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Matusa ta sa iti faca resedinta (flotant la ea) si dovedesti apoi cu inscrierea de pe CI.
Actualul liceu nu este necesar sa-ti aprobe transferul, ei dau doar un aviz. Important este ca noul liceu sa-ti aprobe transferul.

| Tringlo explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns! Asa stiam si eu ca nu trebuie sa imi aprobe nimic, noul liceu mi-a dat deja aprobarea, insa mi-au cerut semnatura directorului meu pe cerere.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tringlo):

Este vorba de aviz. Fa-ti flotant la matusa, asa cum ti-am spus si s-a rezolvat.