| Ghita_Gabriel_1996 a întrebat:

Doresc sa ma transfer de la un liceu la altul acum de pe semestrul 2, cum procedez? As vrea sa stiu exact daca se poate face transferul acum pe semestrul 2 de la un liceu la altul cu specializari diferite. Din cate am inteles de la directorul liceului la care vreau sa ma transfer, nu se poate face transferul pe sem. 2 ..doar dupa vacanta de vara. Dar directorul liceului la care sunt elev in prezent a zis ca se poate face transferul fara nicio problema...ce sa fac? Se poate face transferul sau nu? Multumesc!

Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul in care schimbi profilul se poate face, de regula, doar in perioada vacantei de vara. De la aceasta regula exista cateva exceptii, respectiv se poate face si in cursul anului scolar in anumite situatii exceptionale.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(3)Transferurile în care se păstrează forma de învăţământ, cu schimbarea profilului şi/sau specializării se efectuează în perioada vacanţei de vară.
(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Ghita_Gabriel_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult pentru aceasta informatie!

1 răspuns: