| Ionuț522 a întrebat:

Bună! Părinții mei în trecut(16 ani) au "cumparat" o casa la sat... au luat o doar asa de forma ca era la un preț bun valoarea de atunci era de 5000 euro, bani pe care i-a dat vânzătorului. Proprietarul este un bătrân, contractul nu l-au făcut deloc în acești 16 ani. Și au vorbit cu proprietarul ca luna viitoare sa facă contractul ca a zis ca e bătrân și na. Iar el a zis ca oricând vor sa cautam noi un notar ca el nu se pricepe și merge la contract.
Întrebarea este dacă noi i-am dat banii în trecut putem face contractul? Sau nu puteam fără o dovada ca i-am dat banii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Puteti incheia contractul daca vanzatorul declara ca a primit pretul. Daca declara ca nu l-a primit atunci sunt 3 solutii:
1.Platiti iarasi pretul convenit.
2.Nu platiti si il dati in judecata daca puteti dovedi ca s-a platit pretul.
3.Solicitati restituirea sumei platite, daca nu o restituie de bunavoie ajungeti iar la judecata.

| Ionuț522 explică (pentru Ioandelasal):

Nu avem probleme cu el, dansul dorește sa facem contractul nu este o problema. Doar ca nu am știut dacă puteam sa facem contractul dacă nu aveam o dovada.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionuț522):

Puteti incheia contractul, este destul declaratia vanzatorului ca a primit banii si notarul public o va trece in contract.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce usor arunca unii cu banii!
Ioandelasal ti-a dat raspunsul corect.

| Violleta2022 a răspuns:

"Întrebarea este dacă noi I am dat banii în trecut putem face contractul? Sau nu puteam fără o dovada ca I am dat banii?"

Puteti face acte numai daca batranul declara ca a primit banii.
Daca batranul nu-si mai aduce aminte, sau nu vrae sa recunoasca ca a primit banii, atunci va trebuii sa-l platiti din nou si sa faceti acte legale, la notar.