| Daniela_Andreea_1988 a întrebat:

Numele meu este Andreea si am nevoie de un sfat de la un judecator. Acum 3 ani am cumparat o casa fara acte. Am mers la un notar care proprietarul il cunostea si am facut contract de vanzare cumparare pe suma de 10 mi euro cu conditia ca in anumit timp sa Faca actele. Acel notar cred ca era pe blat cu proprietarul. Am dat banii si am asteptat sa Faca actele. Intre timp eu am mai facut renovari la casa. Am plecat in Germania pentru ca acolo munceam.Acest proprietar in tot timpul asta imi tot cerea mereu bani. Dupa un timp si o lunga discutie omul nu mi-a mai dat nici casa si nici banii inapoi si m-a amenintat ca daca ma mai prinde pe la casa aia imi rupe picioarele. Timp de trei ani nu am mai putut veni acasa din Germania dim motive personale. Anul trecut im aprilie sa depus o cerere de rezolutiune contract. Au urmat cateva procese, care in cele din urma au fost amanate mereu fe catre propietar cu mentiunea ca nu a avut la cunostinta. Astazi sa aflu ca de fapt am pierdut procesul pe motivul ca am intarziat cu cererea aceasta de rezoluţiunea. Si sunt obligata sa platesc paratului cheltuielile judecatoresti. In concluzie Tot hotul are dreptate si eu am pierdut tot si bani si casa. Este vb de suma de 25 mii euro cu tot cu banii dati in fata notarului. Si mai trebuie sa platesc si despagubiri. Va rog dati mi un sfat. Unde este dreptatea. Acest om m-a inselat si tot el e nevinovat. Va multumesc

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti destul de neclara. Ce fel de contract de vanzare-cumparare ai facut la notar? Era acesta act autentic? Ai vreo dovada (o chitanta, o declaratie, etc) de la vanzator ca ai dat vreo suma de bani? Si cine a depus cererea de rezolutiune a contractului?
Da aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.
P.S. Nu am fost judecator si nu cred ca vreun utilizator de pe TPU este judecator, dar am fost jurist.

| Daniela_Andreea_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Contract de vanzare cumparare cu propietarul, dar proprietarul avea ca act doar titlul de propietar. Pe acel contract este trecuta suma de 10 mii euro cu conditia ca in timp de 2 luni sa imi Faca actele ce trebuiau pentru finalizarea contractului de vanzare cumparare. Avocata mea. Dar casa sa cumparat in august 2012.Am avut anumite probleme in Germania si nu am putut veni in tara pana anul trecut in aprilie si nu sa interesat nimeni sa mai continue. Anul trecut in aprilie, avocata mea a depus cererea de rezolutiune. Am avut cateva procese la care pârâtul tot cerea amanarea pe motive de sanatate si ca nu a avut la cunostinta anumite plangeri. Ultima sedinta a fost luni si sa decis ca am depus cererea prea tarziu si pârâtul ramane cu tot si mai trebuie sa platesc si despagubirii paratului. Deci m-a inselat, a ramas cu banii si cu casa si mai vrea si despagubiri. Eu nu voiam toti banii care am facut renovari in casa, doar banii de pe contract 10 mi euro. Acum spune ti mi unde este dreptatea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Daniela_Andreea_1988):

Deci n-ai incheiat contractul de vanzare-cumparare la un notar public, ci doar cu vanzatorul, un inscris sub semnatura privata, acesta nu se considera contract ci doar un antecontract sau promisiune de vanzare. De asemenea nu v-ati prezentat la notar dupa cele 2 luni prevazute, asa ca s-a considerat ca este vina ta pentru neincheierea contractului in forma autentica.
Totusi ma mir ca s-a respins cererea ta de rezolutiune, pe motiv de tardivitate (prescriptie extinctiva), daca a fost introdusa in aprilie 2015, avand in vedere ca nu trecusera inca 3 ani (termenul de prescriptie).
Ai depus recurs impotriva hotararii instantei de fond?

| Daniela_Andreea_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Acea promisiune am semnat o in fata notarului si am dat banii tot in fata notarului. Cererea de rezoluţiunea ar fi trebuit depusa pana in decembrie 2015, dar sa depus in aprilie anul asta. Dar chiar daca am pierdut tot nu se poate ca acel hot sa ramana bazma curata. Va multumesc.

| Daniela_Andreea_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Un ma m prezentat dim vina omului pentru ca de fiecare data acel om cerea mai multi bani si spunea ca nu i-a iesit actele si ca nu are rost se ne prezentam la notar fara acte si sa ne prezentam atunci cand vom avea actele.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Daniela_Andreea_1988):

Ai spus ca, citez: "Anul trecut in aprilie, avocata mea a depus cererea de rezolutiune."
Acum spui ca numai in acest an ai depus cererea de rezolutiune. Daca este asa cererea ti-a fost respinsa, in mod legal, pentru faptul ca dreptul la actiune s-a prescris (au trecut mai mult de 3 ani), asa ca judecatorul a fost corect, tu esti de vina ca nu ai actionat mai repede.
In prezent ai putea sa mai depui o plangere penala pentru inselaciune, la aceasta termenul de prescriptie este de 5 ani.
Vorbeste cu avocata ta si vezi daca mai ai o sansa cu plangerea penala.
De asemenea ai mai putea cere restituirea sumei folosita la reparatii si imbunatatiri a locuintei, daca ai probe pentru aceasta (acte si martori).

| Daniela_Andreea_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Asta e. Am fost pacalita
E invatare de minte. Oricum va multumesc pentru sfat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Daniela_Andreea_1988):

Cam scumpa invatarea de minte. Mai incearca sa recuperezi ceva, asa cum ti-am spus. Eventual ai putea vorbi cu un avocat specializat pe cauze penale.

| Daniela_Andreea_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Am vb si am si plătit o mie de euro pana acum pe avocat si taxe de timbru. Nu mai sunt disponibila sa mai pierd. Asta este. Totuşi chiar daca nu imi recuperez banii dar macar judecatorul putea sa il pedepseasca cumva pentru ca a fost inselaciune. Dar asta e Romania.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Daniela_Andreea_1988):

Ai fost intr-un proces civil si judecatorul nu avea dreptul sa depaseasca obiectul procesului si sa pronunte o pedeapsa penala, aceasta se poate face doar intr-un proces penal.
Si repet: ai fost foarte credula (ca sa folosesc un pleonasm) si nepasatoare, lasand sa treaca atata timp. Trebuia sa actionezi imediat ce s-a depasit termenul de 2 luni, stabilit in antecontract.

| Daniela_Andreea_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am fost nepasatoare problema e ca dupa ce am cumparat casa si am asteptat cateva luni sa imi Faca actele am avut o foarte mare problema ce nu am mai putut lua legatura cu nimeni si avocata care am avut o nu a facut nimic. Dar in fine asta e. Este depusa si o plangere penala pentru furtul a ce era in casa, dar nu cred ca mai este luat nimic in consideratie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Daniela_Andreea_1988):

Fii un pic mai optimista, poate se rezolva ceva.

| Daniela_Andreea_1988 explică (pentru Ioandelasal):

Degeaba sunt eu optimista ca toate încercările astea cosra bani. Si eu nu mai aunt disponibilă sa mai investesc. Asta e.