| giugiuka a întrebat:

parintii mei nu au platit un abonament la vodafone de prin 2003.practic stiam ca dupa 3 ani nu mai au ce sa-ti faca, la inceput au primit telefoane cu amenintari si acum, in seara asta a venit la noi acasa un avocat si spune ca daca nu platim ne da in judecata si ne ia casa.va dati seama ca sunt vreo 22 de milioane ar trebui sa platesc?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu esential pentru un raspuns corect, respectiv data la care a incetat contractul. Daca au trecut mai mult de 3 ani de la data incetarii contractului intervine termenul de prescriptie extinctiva care, conform Decretului 167/1958, este de 3 ani. Prescriptia extinctiva stinge dreptul la actiune, respectiv nu te mai pot da in judecata. Prescriptia poate fi intrerupta, in cazul expus de tine, doar prin recunoasterea expresa din partea titularului de abonament ori prin actionarea in judecata, daca s-a facut inainte de implinirea termenului de prescriptie. Cat despre luatul casei este un bluf, nu se ia pentru 2.200 lei o casa, mai ales ca exista si posibilitatea popririi. Oricum ar fi, nu a fost corect din partea voastra, sa nu platiti abonamentul, daca nu aveati nevoie trebuia sa solicitati rezilierea contractului. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă între 2003 şi 2006 nu te-au anunţat ÎN SCRIS că ai vreo datorie, atunci da.
Oricum, chiar presupunând că acestă "mişcare" este legitimă, nu o să-ţi poată lua casa pentru o datorie de nici 1000 de euro.
Consultă preventiv un avocat/jurist, dar, nu te impacienta prea tare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu vrei sa fii acuzat, da, evident. Este normal si obligatoriu sa platesti ce ai consumat, sau sa anulezi abonamentul daca nu-l mai vrei (si sa platesti ce ai semnat in contract). In 3 ani pierd dreptul daca nu demareaza nici o actiune de recuperare a banilor. Daca in acesti 3 ani v-au notificat cel putin o data, timpul nu se mai scurge, se intrerupe si o ia de la capat. Adica datoria se sterge la 3 ani de la ultima lor tentativa de a-si recupera banii.

| alessia5158 a răspuns:

Consultati si voi un avocat ( nu este asa de mare tariful pentru. o consultatie! ) --- apoi, in functie de ce va spune avocatul vostru decideti ce-i de facut. Numai bine!

| NoChanceForUs a răspuns:

De ce nu te-ai imprumutat la camatari si sa faci asta?laughing Dar revenind, probabil ca au voie sa te dea in judecata, depinde ce scrie in contract.

| Robert a răspuns:

Ce spui tu e vorba de prescriere.Dar la tine nu avenit Vodafone ci o firma de recuperari care a fost angajata de Vodafone. Poti adresa o intrebare si aici http://www.avp.ro/

La ei nu te va costa nimica si in afara de asta ai niste sfaturi de la juristi.

| Robert a răspuns:

Daca acele firme vor cea ce nu prea se face la noi, vor veni cu un evaluator si daca sunt mana-n mana iti poate evalua casa si la 5000 euro.Le poti deschide proces... dar vezi tu daca pierzi vei plati toate cheltuielile de judecata. Legea are multe portite, dar cel mai bine este sa va intelegeti cu ei pentru o suma lunara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai si Aoleu...Pai iti trebuie bani sa poti achita...Imprumuta bani de la vecini sau scuze pentru asta dar vindeti masina, motocicleta, tractor ce ai ca sa faci acei bani in loc sa pierzi casa mai bine pierzi o masina sau un tractor. Daca nu, ia un imprumut de la banca. Sau daca nici asa nu merge vinde si tu lucruri de prin casa, lanstisoare de argint, cercei de si sunt pretioase si frumoase nu ai ce face. Unde o sa locuiesti daca iti ia casa?
Eu as zice sa iei un imprumut la bcr sau la transilvania la ce banca esti sau sa vinzi ceva. Calculatorul laughing ( bine calculatorul nu ).]
Sper ca ti-am fost de ajutor. Te rog foarte mult mult mult si extrem de mult da-mi fundita! Aia din dreapta cu raspunsul castigator de rog am nevoie!

| mdany a răspuns:

Da

| AmelyRain a răspuns:

Nu cred ca are cum sa iti ia casa. Iti poate lua obicecte care sa voloreze cat 22 de milioane. Da, evident ca ar trebui sa platesti ca sa te scutesti de o incurcatura groaznia si de multe plimbari prin tribunale si alte locuri sumbre. Bafta!

| giugiuka explică:

Am mai citit ceva similar cu cazul meu si acolo spunea ca a consultat un avocat care spune ce am zis si eu: dupa 3 ani nu mai au voie sa-ti faca nimic si nu neaparat sa'mi ia casa cel putin pun sechestru pe ea