| loredana_4897 a întrebat:

Pe scurt. Parintii mei sunt divortati.Am facut 18 ani. Mami nu a vrut sa imi faca buletinul si l.am facut la tati.Ei locuiesc in judete diferite.Eu inca locuiesc cu mama.Acest buletin facut in alt judet(acum 2 luni) ma deranjeaza din multe puncte de vedere.Nu pot primi alocatia, nu pot vota,. tot ce tine de buletin. Il pot face din nou aici(la mama)? In marele final a inteles si ea cat de greu imi e.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca locuiesti in alta localitate decat cea trecuta ca domiciliu in CI este obligatoriu sa-ti preschimbi CI la adresa de domiciliu, asa ca poti sa-l preschimbi acum. Du-te la SPCLEP de care apartine domiciliul actual, impreuna cu proprietarul locuintei (cu mama ta daca ea este proprietarul) si ti-l preschimba.

| Paulvasile10 a răspuns:

Ai 18 ani, legal, ai voie sa iei orice decizie, fara mama si tata, deci eu zic sa il faci din nou, ccu motivarea ca ti-ai schimbat domiciliul

| n1n1o a răspuns:

Buna, da fara doar si poate iti poti schimba buletinul pe alt judet dar trebuie' su umbli mult pentru ca stim cu totii cum e sistemul din Romania big grin