| anonim_4396 a întrebat:

Buna, pot schimba buletinul cand fac 18 ani (in decembrie 2023) daca el expria in decembrie 2026? Expira abia in 2026 pentru ca l-am pierdut si am facut altul anul trecut

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu se poate preschimba CI pana cu 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii.
Se poate preschimba/obtine alta mai repede doar daca actuala CI iti este furata, o pierzi sau este distrusa.
P.S. Nu te lua dupa cei care cred ca sunt CI de 14 ani, 18 ani, etc, nu este tocmai adevarat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îl schimbi când expiră în 2026