| styl33 a întrebat:

sunt divortata, am hotararea de divort legalizata, am o fetita in varsta de 9 ani, incredintata mie, in august am fost in vacanta in strainatate.nu mi-a trebuit acordul tatalui, dar am inteles ca s-a schimbat codul familiei, acum vreau sa o iau din nou in strainatate cu mine si nu stiu daca acum imi trebuie sau nu acordul tatalui, pentru ca nu gasesc nicaierí detalii despre noul cod, deci poate cineva sa imi spuna daca acum octombrie 2011 am nevoie de acordul tatalui sa scot fetita din tara? va multumesc happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici acum nu ai nevoie de incuviintarea tatalui, fiindca nu s-au schimbat conditiile incredintarii, aceasta se poate face numai prin o noua hotarare judecatoreasca, pronuntata dupa un nou proces, hotarare prin care sa fie schimbata vechea hotarare. Numai bine!

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Atat timp cat,prin hotararea de divort, fetita iti este incredintata tie, nu mai ai nevoie de incuvintarea tatalui.

| styl33 explică (pentru a1doru):

Ok, multumesc mult happy