| tish a întrebat:

Am mai pus o intrebare legata tot de aceasta tema, numai ca acum am alta nelamurire. Parintii mei sunt divortati de ceva timp, iar eu am fost incredintata tatalui meu. Mama mea a trebuit sa plateasca pensie alimentara insa am renuntat la acest venit. Ideea este ca peste putin timp vreau sa plec in Germania cu prietenul meu. Eu am insa 17 ani. Am fost la notar impreuna cu tatal meu pentru a intocmi declaratiile de care am nevoie, insa mi s-a spus ca este posibil sa nu mi se permita sa ies din tara fara consimtamantul mamei mele. dar problema este ca pe hotararea judecatoreasca scrie clar ca eu am fost incredintata tatalui meu. problema este ca nu am pastrat legatura cu mama, ca urmare nu am mai vorbit cu ea de vreo 13 ani. deci. Ma intreb. A fost cineva in situatia asta? stie cineva la ce sa ma astept la vama? In cazul asta este nevoie neaparata de acordul ei? Pot iesi din tara?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In mod sigur iti trebuie procura prin notar de la mama ta chiar daca esti incredintata spre ingrijire tatalui.Crede-ma ca am trecut prin asta.Baiatul meu la 17 ani a fost cu scoala in excursie la Paris si a avut nevoie de acordul meu si al mamei pentru a fi incredintat unui insotitor adica profesorului cu care a plecat.Asta a fost anul trecut in noiembrie.Mentionez ca baiatul meu a fost incredintat mamei lui prin divort.Nu vreau sa te intristez dar asta este situatia. Oricum, iti doresc succes.

| ATHOS a răspuns:

Nu cred ca este nevoie si de consimtamantul mamei. Ar fi bine sa ai la tine o copie dupa sentinta judecatoreasca.
Si poate ar fi bine sa mergi la directia pasapoarte din judetul tau sa stai de vorba cu ei.
Iti doresc succes!