| Donea_Ionut_Alexandru_1994 a întrebat:

Hello TPU!
Este cineva pe aici care ar sti? Ca adult daca iti lasi copilul in alta tara la cineva de incredere (rude spre exemplu) ce se poate intampla? Mama mea are declaratie de la notar cu acordul tatalui meu. Se poate ca mama mea sa ma lase intr-o tara straina?
Vreau sa stiu:
Poate politia sa ma trimita fortat inapoi chiar daca parintii mei declara ca pot sa stau in acea tara pe o perioada de 3 luni si ca sunt in singurata unde ma aflu?

Sau pot parintii mei sa aiba probleme cu politia?

Sunt cu mama mea in Singapore. Dar tara aceasta nu ii prea prieste mamei mele. Eu nu pot sa plec cu ea inapoi deoare ce doresc sa stau cu Prietena mea aici (ea este din Singapore, eu am 17 ani).

Deci as dori sa stiu care ar fi consencintele daca mama mea ar parasi tara fara mine si daca se poate sa stau aici fara ea.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Autoritatile din Singapore nu au nicio problema sa te trimita inapoi, dar nu o sa poti ramane. Mai mult ca sigur parintii nu o sa te lase definitiv acolo si nici nu e legal sa o faca. Chestia asta se numeste "abandon de familie" si este sanctionata penal. Atat timp cate ambii parinti isi exercita autoritatea parinteasca in comun si au obligatia legala de intretinere, nu ai cum sa ramai de una singura.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba pe cineva de acolo care-s legile acolo. Din punctul de vedere al legilor romanesti este perfect legal sa ramaii daca ambii parinti isi dau acceptul la notar. Nimeni de aici nu cunoaste, insa, legile de acolo.