| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Prietenul meu este din Liban, locuieste de 7 ani in Romania si dorim sa ne casatorim la finalul acestui an. A trecut cineva sau cunoaste cazuri in care sotul strain a obtinut cetatenia romana? Vreau sa stiu daca va putea sa obtina in urma casatoriei si a faptului ca a locuit 7 ani. Din ce am auzit ar trebui 8 ani. Vreau sa fiu sigura. O sa contactez si ambasada. Va multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.21/1991, rep. in 2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 8
  (1) Cetăţenia română se poate acorda, la cerere, persoanei fără cetăţenie sau cetăţeanului străin, dacă îndeplineşte următoarele condiţii:
  a) s-a născut şi domiciliază, la data cererii, pe teritoriul României sau, deşi nu s-a născut pe acest teritoriu, domiciliază în condiţiile legii pe teritoriul statului român de cel puţin 8 ani sau, în cazul în care este căsătorit şi convieţuieşte cu un cetăţean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei;
  b) dovedeşte, prin comportament, acţiuni şi atitudine, loialitate faţă de statul român, nu întreprinde sau sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept sau a securităţii naţionale şi declară că nici în trecut nu a întreprins asemenea acţiuni;
  c) a împlinit vârsta de 18 ani;
  d) are asigurate în România mijloace legale pentru o existenţă decentă, în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor;
  e) este cunoscut cu o bună comportare şi nu a fost condamnat în ţară sau în străinătate pentru o infracţiune care îl face nedemn de a fi cetăţean român;
  f) cunoaşte limba română şi posedă noţiuni elementare de cultură şi civilizaţie românească, în măsură suficientă pentru a se integra în viaţa socială;
  g) cunoaşte prevederile Constituţiei României şi imnul naţional.
  (2) Termenele prevăzute la alin. (1) lit. a) pot fi reduse până la jumătate în următoarele situaţii:
  a) solicitantul este o personalitate recunoscută pe plan internaţional;
  b) solicitantul este cetăţeanul unui stat membru al Uniunii Europene;
  c) solicitantul a dobândit statut de refugiat potrivit prevederilor legale în vigoare;
  d) solicitantul a investit în România sume care depăşesc 1.000.000 de euro.
  (3) Dacă cetăţeanul străin sau persoana fără cetăţenie care a solicitat să i se acorde cetăţenia română se află în afara teritoriului statului român o perioadă mai mare de 6 luni în cursul unui an, anul respectiv nu se ia în calcul la stabilirea perioadei prevăzute la alin. (1) lit. a)."

Bula
| Bula a răspuns:

Contacteaza Evidenta Populatiei (unde se dau buletinele).
Ei te vor informa despre toti pasii de parcurs, atat in legatura casatoriei, cat si cu obtinerea cetateniei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o valoare sau reelvanta faptul ca a locuit in Romania 7 ani. Va trebuii sa aplice pentru cetatenie, si depinzand de clasa de emigrare, va trebuii sa astepte cetatenia 1 -2 sau 10 ani.

| romeo78 a răspuns:

E musulman? Aveți grijă!

| mgtow a răspuns (pentru romeo78):

Nici romanii nu sant mare lucru

| romeo78 a răspuns (pentru mgtow):

Dacă nu cunoașteți ce am vrut să spun când am întrebat despre naționalitate, nu mai comentați!

| mgtow a răspuns (pentru romeo78):

Imi imaginez traditia musulmana. Romanii de fel cam trag la bautura si violenta domestica de aia am batut apropo la ei.

| romeo78 a răspuns (pentru mgtow):

Nu trebuie doar să îți imaginezi, documentați-vă!
Românul e sfânt pe lângă un musulman.