| Kizer a întrebat:

Bună. Recent am primit de la banca BRD o scrisoare in care ma anunta ca am fost repartizat la sistemul de pensii pilonul 2. E legal sa faca asa ceva avand in vedere ca eu desi sunt major, sunt in continuare elev iar pe acel card imi intra doar alocatia si bursa de merit?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pilonul 2 de pensii nu are nicio legătură cu conturile tale curente sau cu cardurile tale.

Pilonul 2 de pensii e un fond de investiții la care ești repartizat automat daca nu alegi tu in momentul in care incepi sa contribui la fondul de pensii

| Kizer explică (pentru suntserios):

Dar e legal sa particip la fondul de pensii fiind elev de pe un card de elev? Pe card am precizat ca imi intra doar alocatia si bursa de la liceu

| suntserios a răspuns (pentru Kizer):

La fondul de pensii private participi atunci când ești angajat și eu o chestie de care se ocupa angajatorul. Sau atunci când plătești tu direct la fondul de pensii.
Încă odată, nu are nicio legătură cu contul tău bancar

| aditimus a răspuns:

Stai linistit banii de la pilonul 2 o sa ii folosesti abia cand iesi la pensie.