| DS_Sedat_1993 a întrebat:

Bună seara, acum o saptamana am fost oprit in trafic de 2 politisti care m-au controlat in masina si mi-au gasit aproximativ 1g de iarba, m-au dus la spital unde am iesit pozitiv cannabis la proba de urina, problema este ca eu nu mai fumasem de 2 zile. Mi-a fost retinut permisul de conducere. Se poate dovedi prin probele de sange care mi-au fost recoltate ca in momentul in care ma aflam la volan nu eram sub influenta drogului?

Răspuns Câştigător
| 19flo79 a răspuns:

In sange nu iese dupa 2 zile...
Dar sunt teste de urina care pot depista si dupa cateva luni.
Important este sa nu iese in sange la momentul acela cand ai condus.

| DS_Sedat_1993 explică (pentru 19flo79):

Si daca nu o sa imi iasa in sange, o sa se tina cont de asta la proces sau o sa se mearga in continuare pe ideea ca mi-a iesit pozitiv testul de urina? Daca te pricepi sau din pacate ai trecut si tu prin asta, dupa cat timp vin analizele la sange? Le pot plati sa vina mai repede? Au trecut 3 luni si eu inca nu stiu nimic, nici macar nu a inceput procesul.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Testele lor sunt omologate. Fiind pozitiv la teste si cu posesie de "iarba", nu ai cum sa iesi din incurcatura, decat acceptand sanctiunile lor.

| DS_Sedat_1993 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Lasand posesia si referindu-ne strict la permis, si alcool daca bei dupa 2 zile nu iti iese si n-are nimeni treaba cu tine, in cazul meu de ce e legea discriminatorie? Dovada cu drept de circulatie o sa pot sa cer in cazul meu pana se termina ancheta?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DS_Sedat_1993):

Betia trece complet in maxim 48 de ore, THC-ul poate ramane in organism si peste 7 zile.
Data viitoare informeaza-te, inainte sa bagi.
Nici la alcool nu se elibereaza dovada cu drept de circulatie, decat daca faci contestatie si deschizi proces. Dar personal nu te sfatuiesc sa deschizi un proces, poti iesi in final cu dosar penal, in caz ca politistii nu au facut caz prea mare, si te-au sanctionat doar rutier.