| DarckAssassin a întrebat:

Test antidrog la volan.

Am fost oprit in trafic si testat pozitiv la MET la testul de saliva si dupa m-au dus la spital pentru probele de sange si urina, iar dupa la sectie pentru amprente si poza si sa semnez cateva foi.In cazul unei valori pozitive ce risc sa patesc? Mentionez ca am 20 de ani si fara antecedente

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca rezultatul este pozitiv se va incepe urmarirea penala si vei fi trimis in judecata pentru conducere sub influenta drogurilor.
Daca esti condamnat definitiv, indiferent de pedeapsa, permisul de conducere iti va fi anulat.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 336. Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
  (1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere."

| Violleta2022 a răspuns:

Prins doar cu droguri sau alcool la volan: ai dosar penal si permisul suspendat.

Daca ai facut accident si esti sub influenta drogurilor sau a alcoolului, atunci risti: dosar penal, permis suspendat si inchisoare.
https://www.facebook.com/reel/644072377630774

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal, anulat permis.

| anonim3248 a răspuns:

O să dureze până vei avea permis din nou.

| gabriel2004o a răspuns:

Nu știu dacă s-a apropat legea cu dedicație pentru Vlad Pascu dar daca e aprobată cam riști să ajungi in arest