| invingatorull a întrebat:

Am fost prins de jandarmi cu un joint in buzunar. Am mers la sectie am dat o declaratie am specificat ca am achizitionat dintr-un club si ca sunt consumator. Mi-au facut poze. Au sigilat plicul si au intocmit un proces verbal. Acelasi lucru s-a intamplat si in urma cu 5 luni dar s-a renuntat la urmarirea penala asupra mea.
Ce ma sfatuti. Doresc cat mai multe detalii. Sunt foarte ridicate sansele se a fi privat de libertate?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai antecedente, posibil ca de data asta sa ti se intocmeasca dosar penal si depinde de cat este de "jelos" politisul, poti sa ajungi si dupa gratii.

| invingatorull explică (pentru Violleta2022):

Cu un avocat o scot la capat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru invingatorull):

Ma indoiesc ca poti sa faci ceva cu un avocat, adevarul este ca ai fost prins de 2 roi si asta nu se poate ascunde, indiferent ce avocat barosan ai platii. In plus, in 90% din cazuri, avocatii doar iti manaca banii, nefacand mare lucru pentru tine, cand singur poti sa deschizi gura si sa vorbesti.

| invingatorull explică (pentru Violleta2022):

Data trecuta s-a dispus renuntarea urmaririi penale. Cazierul a ramas curat. Iar faptul ca am consumat este pe propria piele. Nu vad de ce ar trebui sa se aplice privarea de libertate din moment ce nu reprezint un pericol pentru societate. Ma gandesc ca imi pot lua cu suspendare. Muncesc pentru bani. Mi-am inceput o cariera in muzica. Am o relatie...

| Violleta2022 a răspuns (pentru invingatorull):

Nu stiu amanunte si nu te pot ajuta in acest sens.
Dar stiu ca, in anumite cazuri cand esti prins a doua oara cu aceeasi problema, se considera rea vointa si ti se aplica si pedeapsa corecta.
Ai facut deja dovada ca nu se poate avea incredere in tine, din cauza repetarii infractiunii, asa ca, ramane la latitudinea judecatorului daca esti condamnat sau nu.