| andrei66644 a întrebat:

Buna seara, in urma cu 5 luni am fost prins cu permisul suspendat sa intocmit dosar penal si am asteptat rezolutia am fost astazi 04.09. 2013 la parchet si grefiera de acolo mi-a comunicat verbal ca s-a dat rezolutia la dosar cu scoaterea de sub urmarirea penala si amenda administrativa.

Intrebarea mea este platesc amenda si ma duc cu chitanta si cu rezolutia la politie si imi ridic permisul sau imi mai suspenda permisul?

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/forum|displayTopicPage? topicID=383154&pageID=0#1938579#ixzz2fKXs0FEf
Follow us: Avocatnetro on Facebook

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti platesti amenda si apoi, la expirarea termenului de suspendare te duci la Serviciul permise si te interesezi daca ti-a suspendat ori nu permisul pe 90 de zile, conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. ulterioare, citez:
"ART.103.(1) Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule se dispune:
c) pentru o perioada de 90 de zile cand fapta conducatorului de autovehicul sau tramvai a fost urmarita ca infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice, precum si in cazul accidentului de circulatie din care a rezultat decesul sau vatamarea corporala a unei persoane si instanta de judecata sau procurorul a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarire penala sau incetarea urmaririi penale, daca pentru regula de circulatie incalcata prezenta ordonanta de urgenta prevede suspendarea exercitarii dreptului de a conduce."