| AndrSeraphim a întrebat:

Bună seara, am o întrebare dacă bunica mea mia dat casa prin donație ia fiind uzufruct.
Eu nu ma înțeleg cu fiica ei și nu vreau sa locuiască cu mine bunica poate schimba contractul dacă eu sunt nud proprietar?!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunica poate solicita revocarea contractului de donatie, printr-o actiune in justitie, dar numai pentru ingratitudine.
Conform Codului civil, citez:
"ART.1.020.Cauzele de revocare
Donaţia poate fi revocată pentru ingratitudine şi pentru neexecutarea fără justificare a sarcinilor la care s-a obligat donatarul.
ART.1.021.Modul de operare
Revocarea pentru ingratitudine şi pentru neîndeplinirea sarcinilor nu operează de drept.
ART.1.023.Cazuri
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei."
P.S. Donator este bunica iar donatar esti tu.

| AndrSeraphim explică (pentru Ioandelasal):

Adică dacă ma cert cu bunica sau cu fata ei, atunci poate solicita revocarea, mâncare ii dau etc. Deci nu au cum poate sa minta fata ei ca a dat de frica sau alte prostii

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndrSeraphim):

Se refera numai la bunica, fata ei n-are treaba cu donatia, cu exceptia cazului ca ai atenta la viata ei.
Poate sa minta ce vrea, dar va trebui sa dovedeasca afirmatiile, judecatorul nu o va crede numai pentru ca spune ea.

| AndrSeraphim explică (pentru Ioandelasal):

Deci pot sta linistit, mersii